Земля

Життя у великих містах призвело до зниження термінів життя птахів

Вчені з Лундського університету (Швеція) з’ясували, що синиці, які живуть в міських умовах, старіють набагато швидше, ніж птахи в природному середовищі існування.

Image by rottonara from Pixabay

Вчені досліджували пташенят великої синиці, народжених в шведському місті Мальме і в сільській місцевості. Для більшої об’єктивності результатів деякі пташки після народження спеціально пересідали в гнізда батьків, що живуть в інших умовах. Через 15 днів шведи взяли у пташенят аналіз крові, щоб вивчити їх теломери, які служать індикатором старіння організму. Короткі теломери означають низьку тривалість життя, причому як у синиць, так і у людей. Виявилося, що середовище, в якому виріс птах, істотно впливає на довжину кінцевих ділянок хромосом і, як наслідок, визначає тривалість життя.

Результати показали, що у синиць з Мальме теломери з віком стали в середньому на 11% коротше, ніж у птахів, які виросли в тихому шведському селі, і виглядали вони об’єктивно старіше. Довжина теломер при цьому не залежить від місця народження: якщо пташенята народилися в сільській місцевості, але росли в місті, кінцеві ділянки їх хромосом теж будуть короткими — на жаль, як і їх життя. Незважаючи на те, що у проживання в місті є свої переваги на зразок їжі, шум і світлове забруднення сприяють підвищенню рівня стресу і погіршення імунітету птахів. А головним винуватцем укорочення життя синиць стало, на думку вчених, забруднення повітря. Цікаво, чи впливають мегаполіси аналогічним чином і на людей?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button