Земля

Зими стають суворішими через глобальне потепління

Тривале потепління Арктики веде до руйнування зимових циклонів, які утримували холодне повітря біля полюса, – і зими стають лише холодніше.

Зимові заморозки останніх років змушують стрепенутися тих, хто заперечує не тільки роль людини в глобальному потеплінні, але і сам – цілком очевидний факт кліматичних змін. Втім, кілька днів сильних холодів не в силах переламати тривалу тенденцію до зростання температури – і, більш того, можуть бути з ними пов’язані. На це вказує робота Марлен Кречмер (Marlene Kretschmer) та її колег-кліматологів з Німеччини і США, представлена в Bulletin of the American Meteorological Society. Коротко про неї розповідає прес-реліз Потсдамського інституту вивчення кліматичних змін.

Справа в тому, що Арктика залишається одним з найбільших регіонів на планеті, який стрімко розігрівається. Швидке скорочення крижаного покриву, який ізолював океан і відбивав помітну частину сонячних променів, лише додає потеплінню додаткове прискорення. Нагріваючись, вода нагріває повітря і потоки тепла сягають стратосфери. З іншого боку, стратосфера залишається дуже холодною, особливо в приполярних областях. Раніше холодне повітря не так сильно впливало на інші регіони. Впродовж усієї зими воно замкнене потужними і стабільними вітрами, що утворюють великомасштабні циклони полярних вихорів, які піднімаються в стратосферу на висоту в десятки кілометрів, накопичуючи холод.

Зимы становятся суровее из-за глобального потепленияСередня температура в Північній півкулі у 2001-2011 рр. в порівнянні з 1970-2000 рр. Кидається в очі стрімке потепління в межах полярного кола / ©climate.gov, NOAA ESRL

Однак Марлен Кречмер та її співавтори показали, що тепло нагрітих океанів викликає ослаблення цих вихорів, дозволяючи морозному повітрю взимку накривати Європу та Росію – з чим вчені і пов’язують сильні холоди, які в останні роки траплялися у нас в зимові місяці. Більш того, в Західному Сибіру це призвело до того, що середні температури зими стали навіть нижче, ніж раніше, незважаючи на триваюче глобальне потепління.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button