Земля

Зміна клімату може викликати гігантські цунамі: які регіони вони торкнуться

Проковзування відкладень під морським дном Антарктики може викликати гігантські цунамі в міру нагрівання океанів.

Image by WikiImages from Pixabay

Автори нового дослідження попереджають, що зміна клімату може викликати підводні зсуви в Антарктиді. Це призведе до появи гігантських цунамі в Південному океані.

Пробуривши керни відкладень на глибині сотень футів під морським дном в Антарктиді, вчені виявили, що в попередні періоди глобального потепління — 3 млн і 15 млн років тому — формувалися пухкі шари відкладень. Через свою структуру вони «зісковзували», викликаючи масивні хвилі цунамі, які мчали до берегів Південної Америки, Нової Зеландії та Південно-Східної Азії.

І, оскільки зміна клімату нагріває океани, дослідники вважають, що ці цунамі можуть з’явитися ще раз. Їх висновки були опубліковані в журналі Nature Communications.

Дослідники вперше виявили свідоцтва древніх зсувів біля берегів Антарктиди в 2017 році в східній частині моря Росса. Під ними знаходяться шари слабких відкладень, заповнених скам’янілими морськими істотами, відомими як фітопланктон.

Вчені повернулися в цей район в 2018 році і пробурили морське дно, щоб витягти керни відкладень — довгі тонкі циліндри земної кори, які шар за шаром показують геологічну історію регіону.

Аналізуючи їх, вчені дізналися, що шари слабких відкладень формувалися протягом двох періодів: один близько 3 млн років тому в теплий період середини пліоцену, а інший — приблизно 15 млн років тому під час кліматичного оптимуму міоцену. У ці епохи води навколо Антарктиди були на 3°C тепліше, ніж сьогодні, що призводило до сплесків цвітіння водоростей. Після відмирання, вони заповнювали морське дно багатим і слизьким осадом, що робило регіон схильним до зсувів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button