Земля

Зміна клімату зменшує приріст рослинності

Вчені з’ясували, що Земля поступово стає все менш зеленою. Причина криється в тому, що на більшій частині територій скорочується приріст рослинності. Нові дослідження припускають, що цей процес пов’язаний зі зменшенням вологості повітря — одним з наслідків зміни клімату.

На явище вказують супутникові спостереження. У світі протягом 1980-1990 років спостерігалося розширення територій, вкритих зеленими рослинами. Але потім, приблизно 20 років тому, ця тенденція зупинилася. З того часу йде скорочення зелених рослинних ландшафтів: саме зниження приросту рослинності як природного явища, а не вирубки або пожеж як антропогенного фактора. В результаті аналізу метеорологічних параметрів вчені висунули версію, що падіння вологості пов’язано з так званим дефіцитом тиску парів — різницею між фактичною кількістю вологи у повітрі і максимальною кількістю вологи, яке він може утримувати. Високий дефіцит обумовлює атмосферну посуху. З кінця 1990-х років більше половини «зелених» територій світу відчувають це природне явище.

Кліматичні моделі показують, що дефіцит тиску парів, ймовірно, буде збільшуватися по мірі глобального потепління, що може зробити негативний вплив на рослинність, коментують вчені. При цьому існує зворотний ефект глобального потепління: в північних широтах через зростання температур останнім часом спостерігається танення вічної мерзлоти, що, відповідно, веде до зростання рослинності, тобто озеленення. Але в глобальному масштабі, усереднений по планеті, тенденція спрямована назад: планета не зеленіє, а «тьмяніє». Висновки дослідження опубліковані в журналі Scientific American.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button