Земля

В Антарктиді збільшилося забруднення озоном

Вчені проаналізували дані про кількість озону в Антарктиці за 25 років і виявили, що концентрації у землі виросли завдяки природним і антропогенним факторам.

Озоновий газ відрізняється різким або їдким запахом. Він утворюється, коли сонячне світло вступає в реакцію з газами, що утворюються при промисловій і транспортній діяльності, спалюванні біомаси або з газами, які з’являються в результаті діяльності мікроорганізмів.

Велика частина озону знаходиться на висоті близько 30 км над Землею в озоновому шарі. Нагадаємо, це частина стратосфери на висоті від 20 до 40 км, з найбільшим вмістом озону, що утворюється в результаті впливу УФ-випромінювання Сонця на молекулярний кисень.

Як відомо, озоновий шар захищає Землю від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Але, при цьому, озон в нижніх шарах атмосфери, або тропосфері, шкідливий і сприяє захворюванню органів дихання.

Крім того, молекула вловлює тепло в 1000 разів краще, ніж вуглекислий газ, і, отже, має великий вплив на глобальне потепління. Попередні дослідження показали зростання вмісту озону в тропосфері по всій Південній півкулі, проте регіональних досліджень для віддаленого антарктичного континенту протягом тривалого періоду не проводилося. У новій роботі вчені визначили, звідки в Антарктиці з’являється озон і як його рівні змінюються з плином часу.

Дослідники зібрали дані з 1992 по 2018 рік на рівні землі, а також в нижніх шарах атмосфери до озонового шару на восьми станціях по всій Антарктиді. Їх аналіз показав, що в грудні, січні та лютому спостерігалося найменше озону по всій тропосфері. Нагадаємо, що ці місяці відповідають літу в Південній півкулі. У цей період сонячні промені найактивніше розщеплюють озон.

Дослідження показало, що за 25 років в тропосфері над Антарктикою озон накопичувався в результаті міграції зі стратосфери, де сконцентровано понад 90% всього атмосферного озону, і утворювався в поверхневому шарі з природних і антропогенних джерел.

Вчені заявляють, що їх дослідження – це «попередження». Через здатність озону утримувати тепло біля поверхні Землі тенденція до збільшення газу загрожує негативними наслідками для регіону в майбутньому.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments