Земля

У Новій Зеландії прогнозується потужний землетрус

Незвично високий тиск і температури в Альпійському розломі, що проходить через Нову Зеландію, вказують на більшу ймовірність виникнення катастрофічного землетрусу з магнітудою 8 балів за шкалою MMS або більше в найближчі 10-20 років, заявляють геологи в статті, опублікованій в журналі Nature.


Нова Зеландія, на відміну від всіх інших островів Тихого океану, є частиною континентальної кори, а не вулканічним островом, які виросли на дні океану в результаті тектонічної або вулканічної активності.

Досить тривалий час вчені вважали, що Нова Зеландія є частиною австралійської плити — великого фрагмента Гондавни, південного супер-континенту Землі, що відкололася від Індії і Антарктики приблизно 100 мільйонів років тому.

У такому разі Нова Зеландія виступала в якості кордону між Австралійською континентальною плитою і Тихоокеанською морською плитою. Це добре підтверджується тим, що на Новій Зеландії є вулкани і нерідко відбуваються потужні землетруси.

Мартін Ціммер (Martin Zimmer) з Центру вивчення Землі імені Гельмгольца в Потсдамі (Німеччина) і його колеги вивчали одну з найбільших і найактивніших «ліній фронту» між цими плитами — так званий Альпійський розлом, що проходить по західній частині острова Південний.

В Новой Зеландии прогнозируется мощное землетрясение
Породи в цьому розломі, на відміну від багатьох інших гарячих тектонічних точок, не стикаються лоб в лоб, а рухаються в протилежні сторони — Австралійська плита рухається на північ, а Тихоокеанська — на південь.

Плити постійно «труться» між собою, що призводить до швидкого накопичення тектонічної напруги, яка періодично вивільняється в ході потужних підземних поштовхів.

За останню тисячу років на Новій Зеландії виникло чотири супер-потужні землетруси з магнітудою в 8 або більше балів, що відбувалися з інтервалом у 200-300 років. Останній землетрус такої сили стався у 1717 році, що змушує геологів постійно шукати натяки на появу нових поштовхів аналогічної сили, вивчаючи напруженість і температури порід Альпійського розлому.

Ціммер і його колеги проводили подібні заміри в межах 900-метрової шахти, пробуреної в горах поруч з містечком Ватароа в південно-західній частині острова Південний, протягом останніх двох років.

Ці виміри розкрили тривожні тенденції — розкид температур різних шарів шахти стрімко зростав в цей час, і на поточний момент породи на глибині в кілометр на 125 градусів Цельсія гарячіші, ніж більш вищі частини розлому.

Це особливо проявляється в тій половині розлому, яка «нависає» над австралійською плитою і покриває більшу частину Нової Зеландії. Подібне зростання, як вважають геологи, говорить про те, що породи і вода у глибинній частині розлому фактично «киплять» і активно транспортують тепло в його зовнішні шари.

Все це свідчить на користь того, що тектонічна напруга в розломі зараз швидко накопичується і незабаром це призведе до потужного землетрусу.

«Екстремальні відмінності в температурах і тиску на різних глибинах в цьому розломі вказують на те, що його породи дуже швидко рухаються, переносячи з собою тепло та гарячі породи з глибинних шарів Землі. В цьому відношенні Альпійський розлом унікальний — такі розбіжності спостерігаються зазвичай всередині вулканів, а не в зоні зіткнення тектонічних плит», — підсумовують науковці.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button