Земля

Знайдено зв’язок між потеплінням в Арктиці і холодами в Євразії

В останні роки потепління в Арктиці і екстремальні погодні явища привертають масштабну увагу світового співтовариства. Нещодавно Яо Яо і Ло Дехай, вчені з Інституту атмосферної фізики при Китайській академії наук досліджували вплив омега-блокування на Уралі на екстремальні холоди в Євразії. І їм вдалося з’ясувати декілька цікавих фактів.

Інтенсивність і тривалість холодів в Євразії, пов’язаних з омега-блокуванням на Уралі, залежать від сили та вертикального зсуву середнього фонового західного вітру над середніми широтами. Сила і зсув вітру, в свою чергу, пов’язані з потеплінням Баренцева і Карського морів.

Сильне потепління Баренцева і Карського морів з 2000 року послаблює меридіональний температурний градієнт, середній фоновий західний вітер і вертикальний зсув. В результаті омега-блокування Уралу стає квазистаціонарним (протікає в обмеженій системі і розповсюджується в ній так швидко, що за час розповсюдження в межах системи її стан не встигає змінитися) і тривалим. Це призводить до більш частих і сильних холодів в Євразії і впливає на потепління Баренцева і Карського морів.

Ло і його співавтори також вивчили фізичний механізм, який відповідає за емпіричний результат. «Похолодання над Центральною Азією відбувалося в основному з 2000 по 2015 роки і було пов’язане з квазистаціонарним і тривалим омега-блокуванням на Уралі, — каже Ло. — Зимове потепління в Північній півкулі, яке спостерігалося в останнє десятиліття (2000-2015) найімовірніше викликано омега-блокуванням, пов’язаних з фоновим потеплінням Арктики або втратою льоду в Баренцевому і Карському морях».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button