Наука

Знайдену в XIX столітті кам’яну плиту назвали найдавнішою картою Європи

Кам’яна плита, знайдена у Франції під час розкопок ще в XIX столітті, виявилася найдавнішою картою Європи.

Кам’яна плита з кургану Сен-Белек / © www.bournemouth.ac.uk

Робота опублікована в журналі Bulletin de la Sociеtе prеhistorique franсaise. Вчені з Французького національного інституту превентивних археологічних досліджень, університетів Західної Англії і Борнмутського (Великобританія) досліджували кам’яну плиту бронзового століття, яку ще в XIX столітті знайшов археолог Поль дю Шательє в кургані Сен-Белек поблизу міста Леуа на північному заході Франції.

Розмір плити – два на півтора метра, її використовували в якості однієї зі стінок труни. Вигравірувані на ній зображення були звернені всередину саркофага, і призначення цих малюнків по цей час не знали. Втім, про плиту забули більш ніж на сто років, оскільки з початку XX століття вона зберігалася в підвалі Музею національних старожитностей, де в 2014 році її «відкрили» вдруге.

А з 2017-го плиту почали вивчати вчені. Насамперед вони провели 3D-зйомку з високою роздільною здатністю, а ще фотограмметрію, яку можна назвати найбільш ефективним методом для дослідження стародавніх кам’яних статуй. З’ясувалося, що малюнки на плиті схожі на знайдені раніше доісторичні карти. Дивно й те, що гравюри, як показали вчені, навмисно висікли на кам’яній плиті – щоб вони були об’ємними. Таким чином, вийшов справжній древній аналог 3D-карти місцевості.

Проаналізувавши зображення і зіставивши їх з сучасним ландшафтом, дослідники прийшли до висновку, що плита охоплює досить велику територію – близько 30 на 21 кілометр. Центральний малюнок карти – район між трьома річками: Ізоль, Оді і Стер-Лаер. Датування плити – близько чотирьох тисяч років тому.

Вчені стверджують, що вона була «сучасницею» знаменитого небесного диска з Небри, що належить до головних археологічних знахідок початку XXI століття. Артефакт виявили чорні копачі в 1999 році, а потім він потрапив до рук учених під час збуту диска на чорному ринку в 2001-му. Сьогодні цей диск називають найбільш раннім свідченням знань про космос наших предків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button