Всесвіт

Знайдені сліди великої катастрофи на Марсі: схожі були і на Землі

Вивчення історії формування та розвитку Марса з плином часу було метою як орбітальних, так і планетних місій протягом десятиліть.

Red Mars фото від KuzovlevA

Група дослідників під керівництвом Стіва Раффа зі Школи дослідження Землі та космосу Арізонського державного університету проаналізувала дані кількох марсіанських місій. Вчені з’ясували, що загадкова багата олівіном корінна порода в кратерах Гусєва і Езеро, а також навколо нього може бути ігнімбрітом. Це одночасно магматична і осадова порода, яка утворюється в результаті катастрофічних експлозивних вивержень з величезних вулканічних кальдер.

Нове дослідження допоможе краще зрозуміти природу багатих олівіном корінних порід в інших регіонах на Марсі, а також вказати на тип вулканізму, більш поширений в ранній історії Червоної планети. Результати їх дослідження були нещодавно опубліковані в Icarus.

“Є багато ідей про походження багатих олівіном корінних порід, вони покривають більшу частину регіону під назвою Нілі Фоссе, який включає і кратер Езеро, – пояснює автор дослідження. – Ці дебати, які тривають майже 20 років».

Олівін – це поширений силікатний мінерал, який утворюється з магми, що утворилася в мантії Марса (такий же процес відбувається і на Землі). Так що якийсь вулканічний процес є розумним поясненням походження багатих олівіном порід. Але різні сценарії їх появи з’являлися і раніше.

Вчені намагалися перевірити провідну гіпотезу про попіл, який «акуратно» відклався з вулканічних шлейфів. Але їхні спостереження виявили набагато більш “жорстоку” історію. Вони вивчили кілька порід з незвичайними текстурами. Геологи зрозуміли, що дивляться на ігнімбріти, які утворюються в результаті потоків пірокластичного попелу і пемзи від найбільших вулканічних вибухів, відомих на Землі. Вчені прийшли до висновку, що ці породи з’явилися в результаті схожої катастрофи на Марсі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button