Наука

Знайдено гени, які вказують на різницю в мозку чоловіків і жінок

Нове дослідження медичного факультету Стенфордського університету, США, частково підтверджує гіпотезу про те, що мозок чоловіків і жінок працює по-різному. Вчені виявили 1000 генів, які набагато активніші у однієї статі, ніж у іншої.

Image from Canva

В рамках нової роботи вчені вивчали відмінності в мізках мишей чоловічої і жіночої статі. Вони досліджували області, які, як відомо, програмують поведінку “оцінка, знайомства, спарювання і ненависть”.

Певна поведінка, наприклад, сприйнятливість самок до спаровування і материнський захист, допомагає тваринам розмножуватися, а їх потомству виживати. За словами дослідників, в дикій природі, ймовірно, існують відмінності, які відображаються в мозку чоловіків і жінок, щоб у тварин було більше можливостей захищати потомство.

Аналізуючи тканини, витягнуті зі структур мозку гризунів, вчені виявили більше 1000 генів, які значно активніші в мозку представників однієї статі в порівнянні з представниками іншої.

«Використовуючи ці гени як точки входу, ми визначили конкретні групи клітин мозку, які керують певною поведінкою, характерною для статі”, – сказав автор дослідження Нірао Шах, професор психіатрії та поведінкових наук та нейробіології.

У мишей проявляється типова для статі соціальна поведінку, вона була закладена в мозок тварин протягом мільйонів років еволюції. Самці, наприклад, швидко розрізняють стать незнайомців, що зазіхають на їх територію. А самки мишей проявляють швидше материнську, ніж територіальну агресію, нападаючи на всіх, хто загрожує їх дитинчам.

Однак в рамках роботи вчені виявили не тільки гени, які впливають на поведінкові особливості, а й ті, які є встановленими факторами ризику розвитку захворювань головного мозку.

З 207 генів, які відомі як високий ризик розвитку розладу спектра аутизму (у чотири рази частіше у чоловіків), дослідники визначили 39 як більш активні в мозку тієї чи іншої статі: 29 у чоловіків, 10 у жінок. Вони також визначили гени, пов’язані з хворобою Альцгеймера та розсіяним склерозом, які, як правило, частіше вражають жінок, ніж чоловіків. І їх було більше у самок мишей.

Дослідження також виявило понад 600 відмінностей у рівнях активації генів між самками на різних фазах їх естрального циклу (тічка).

Автори роботи відзначають, що структури мозку, на яких зосередилися дослідники, є загальними для ссавців, включаючи людей. “Миші – не люди”, – сказав Шах. «Але, ймовірно, аналогічні типи клітин мозку відіграють певну роль і в нашій типовій для статі соціальній поведінці».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button