Наука

Вчені з’ясували як людський мозок відновлюється після анестезії або коми

Можливо, ви задавалися питанням, чому у вашого ноутбука займає так багато часу звичайнісіньке перезавантаження. Ну, вчені задали те саме питання нашому мозку: як саме він знову запускається після виходу з анестезії, коми чи глибокого сну?

Image by Freepik

Вдавшись до допомоги групи з 30 здорових дорослих, які перебували під наркозом протягом трьох годин, і групи з 30 здорових дорослих, які не піддавалися наркозу і виступили в якості контрольної групи, дослідники змогли вивчити те, як саме мозок людини повертається до тями.

Виявляється, він «включається» не одночасно, а поступово, від однієї області до іншої. При цьому префронтальна кора, яка впливає на здатність вирішувати абстрактні проблеми, вступає в роботу швидше за все. Активація ж інших областей мозку, включаючи ті, які керують часом реакції і увагою, займає більше часу.

“Хоч спочатку це і здивувало нас, з точки зору еволюції логічно, що більш високі пізнавальні здібності повинні відновлюватися на ранньому етапі», — пояснив анестезіолог Макс Келц з Університету Пенсільванії. “Якщо, наприклад, хтось прокидається від сну через потенційну загрозу, такі структури, як префронтальна кора, будуть найважливішими для категоризації ситуації та створення плану оперативних дій».

Для вимірювання того, що відбувалося в мозку, використовувалися різні методи, включаючи електроенцефалографію (ЕЕГ) та когнітивні тести до і після того, як суб’єкти втрачали свідомість. Ці тести вимірювали швидкість реакції, якість пам’яті та ряд інших показників.

Аналізуючи показання ЕЕГ, дослідники відзначили, що лобові ділянки мозку, де розташовані функції, відповідальні (серед іншого) за вирішення проблем, пам’ять та контроль моторики, стали особливо активними під час відновлення мозку. Порівняння з контрольною групою показало, що тим, хто був під наркозом, знадобилося близько трьох годин, щоб повністю відновити функціонал сірої речовини.

Команда також уточнювала в учасників групи їх режим сну в дні після експерименту. З’ясувалося, що експеримент не зробив негативного впливу на режим сну у тих, хто перебував під наркозом. “Це говорить про те, що здоровий людський мозок залишається стійким навіть при тривалому впливі глибокої анестезії», — заявив анестезіолог Майкл Авідан з Вашингтонського університету.

“Клінічно це означає, що деякі з розладів свідомості, які ми часто спостерігаємо протягом декількох днів або навіть тижнів під час відновлення після анестезії або операції, можуть бути пов’язані з іншими факторами, а не з тривалим впливом анестетиків на мозок», — зазначив він.

Багато хірургічних процедур були б просто неможливі без анестезії, ефективного та контрольованого способу відключення свідомості в мозку – такого ж, що може статися мимоволі у випадку коми. Незважаючи на широке використання анестетиків, ми не зовсім розуміємо, як саме вони працюють. Існує безліч ідей про те, як мозок взаємодіє з цими препаратами, але конкретних доказів поки немає.

Останні відкриття можуть не тільки допомогти в лікуванні та догляді за пацієнтами — наприклад, допомогти їм оговтатися після серйозних операцій із застосуванням анестезії, — але і дати вченим краще розуміння мозку і того, як він реагує на тимчасові «виключення» і наступні «перезавантаження».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button