Всесвіт

Зонд New Horizons відкрив першу незвичайну риску «предтечі Плутона»

Тривалі спостереження за Ультимо Тулі, наступною метою зонда New Horizons, розкрили дивну аномалію в образі цієї карликової планети, пояснити яку вчені не можуть. Про це повідомляє сайт університету Джона Гопкінса.

«Це дійсно велика загадка. Абсолютно незрозуміло, чому крива блиску Ультима Туле настільки мала, що ми навіть не можемо виміряти її. Сподіваюся, що майбутнє зближення з цим світом розкриє цю таємницю. З іншого боку, ніхто не очікував того, що ми так рано отримаємо перше несподіване відкриття», — заявив Алан Штерн, керівник проекту New Horizons.

Зонд New Horizons зараз пройшов приблизно 93% шляху до своєї наступної мети, карликової планети Ультима Туле (2014 MU69), чиєї орбіти він досягне в переддень Нового Року. Він знаходиться на відстані 13 мільйонів кілометрів від «предтечі Плутона», що всього в 30 разів більше відстані між Землею і Місяцем.

Спостереження за «тінню» 2014 MU69, які вчені НАСА проводили минулого літа, показали, що це небесне тіло являє собою подвійну планету, пару з відносно великих астероїдів. Кожен з них має діаметр приблизно в 15-20 кілометрів, що робить їх аналогами Деймоса і Фобоса, місяців Марса.

З іншого боку, наступні спроби побачити її закінчилися невдало, що змусило багатьох планетологів припустити, що Ультима Туле являє собою не подвійну планету, а хмару з пилу або рій астероїдів.

Штерн і його колеги остаточно розкриють цю загадку менше ніж через два тижні, коли зонд досягне 2014 MU69. Кожен день New Horizons пролітає приблизно 1,1 мільйона кілометрів, періодично прокидаючись і отримуючи нові фотографії цього світу, які необхідні для внесення останніх уточнень в програму зближення і прольоту повз «предтечі Плутона».

Ці спостереження вже принесли вкрай цікаве відкриття. Вчені, як розповідає Штерн, очікували, що яскравість Ультима Туле буде різко падати і підвищуватися в результаті обертання її «половинок» один навколо одного.

Ні на одному знімку, які камери New Horizons отримували протягом останніх трьох місяців, вчені не знайшли подібних зрушень в яскравості. Це поставило Штерна і його колег в глухий кут – поки фахівці НАСА не можуть навіть припустити, що породило цю аномалію.

Вони висунули три теорії, які частково здатні пояснити цю «неможливу» сталість в яскравості Ультима Туле. З одного боку, можливо, що вона «дивиться» в бік New Horizons північним або південним полюсом, чий вигляд дійсно не буде змінюватися завдяки існуванню полярного дня і ночі.

З іншого боку, ймовірність такого щасливого збігу обставин, як визнають вчені НАСА, вкрай мала. Це змушує їх схилятися в бік двох інших теорій.

Ультима Туле може бути кометоподібним об’єктом, чия газова мантія «приховує» коливання яскравості, а також її може оточувати безліч дрібних астероїдів –»місяців», діючих на неї аналогічним чином.

І той і інший сценарій теж не позбавлені серйозних проблем. З одного боку, на орбіті 2014 MU69 дуже холодно і темно, щоб планету могла оточувати хмара газу, а з іншого – подібні «рої» супутників не зустрічаються ні в однієї іншої планети Сонячної системи.

«Складно зрозуміти, яка з теорій вірна. Швидше за все, Ультима влаштована зовсім інакше. У будь-якому випадку, ми дізнаємося відповідь дуже скоро, буквально через день після зближення, коли зонд передасть на Землю перші детальні знімки», — підсумовує Штерн.

Кнопка «Наверх»