Людина

Зовнішні міграції населення України періоду незалежності

В числі кардинальних трансформацій періоду незалежності помітне місце належить змінам обсягу, характеру, спрямованості міжнародних міграцій населення України. Вони відбулися під впливом різноманітних і часто різноспрямованих факторів, як економічного, так і політичного характеру, головні з яких – розвал СРСР і демонтаж «залізної завіси», що ізолювали Україну від зовнішнього світу, а також глибока системна криза перехідного періоду.

На пострадянському просторі: придбання і втрати.

У перші роки незалежності міграційний оборот між Україною та іншими новими незалежними державами становив 700-800 тис. осіб на рік, а сальдо обміну населенням з ними мало вагоме позитивне значення. У 1992 році був досягнутий рекордний міграційний приріст – майже 300 тис. осіб. Населення України продовжувало збільшуватися, незважаючи на негативні показники його природного руху.

Західний дрейф.

Хоча більшість переїздів традиційно відбуваються між Україною і пострадянськими державами, очевидною є тенденція, яку дослідники назвали «західним дрейфом». Частка міграції за межі пострадянського простору зростає. Якщо в 1991 році вона становила менше чверті еміграційного потоку, то у 2012 році – понад 60%.

«Мексика Європи»?

Враховуючи масштаби трудової міграції за кордон, Україну іноді називають «Мексикою Європи». Завдяки відкриттю кордонів і в умовах економічних труднощів перехідного періоду, безробіттю, низьким зарплатам, метою різко збільшеної транскордонної мобільності населення стали переважно НЕ туризм і рекреація, а отримання доходу.

Україна на міграційній карті світу.

За даними Департаменту народонаселення ООН, за кордоном проживають 6,6 млн осіб, народжених в Україні. Країна належить до числа найбільших донорів населення в світі, поступаючись тільки Мексиці, Індії, Російській Федерації та Китаю.

Висновок.

Таким чином, хоча точні статистичні дані, що характеризують міграційну ситуацію в Україні, на жаль, відсутні, доступна інформація дає підстави для висновку про те, що країна продовжує втрачати населення в результаті еміграції і ці втрати не компенсуються імміграцією з-за кордону. Для іммігрантів Україна неприваблива внаслідок економічного становища. Крім того, канали імміграції, передбачені законодавством, вкрай вузькі.

Населення СНД за підсумками перспективних розрахунків ООН перегляду 2012

За оцінками ООН, чисельність населення СНД на середину 2013 року склала 278 мільйонів чоловік.

У 2050 році чисельність населення СНД може скласти від 226 до 306 мільйонів чоловік, за середнім варіантом прогнозу вона знизиться до 264 мільйонів чоловік.

Основним фактором зміни чисельності населення СНД стане природний спад населення.

Коефіцієнт сумарної народжуваності у 2005-2010 роках варіювався по країнах СНД від 1,4 до 3,7 дитини на жінку, але до 2050 року відмінності скоротяться.

Очікувана тривалість життя зростатиме в усіх країнах СНД, але значні відмінності між ними збережуться.

Старіння населення СНД прискориться: за середнім варіантом прогнозу частка літніх людей 60 років і старше зросте з 15% в 2010 до 25% у 2050 році.

Сумна статистика… Взагалі, новини в Україні – це мало втішного, чи це новини економіки, новини політики. Хоча можуть порадувати новини спорту, коли наші спортстмени здобувають блискучі перемоги. Тому, щоби бути в курсі http://www.unn.com.ua/ завітайте на портал Українських національних новин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button