Земля

Зростання мангрових заростей залежить від довгострокових коливань орбіти Місяця

Вчені Університету Маккуорі, Сідней показали, що зростання мангрових лісів залежить від довгострокових коливань Місяця. Мангрові ліси, що ростуть в смузі припливу, є однією з найбільших екосистем, яка накопичує і зберігає на тисячоліття атмосферний вуглець. Збереження мангрових заростей є важливим для уповільнення глобального потепління.

Image by JAY PARK from Pixabay

Мангрові зарості – це унікальні екосистеми. Вони широко поширені в тропічних і екваторіальних кліматичних поясах. Мангри ростуть уздовж пологих морських берегів в смузі припливів. Чим більш пологий берег, чим більш високий приплив, тим ширше смуга мангрових лісів. Іноді мангри займають тисячі квадратних кілометрів. Вони здатні виживати в солоній воді, яка їх періодично затоплює. У мангрів є вертикальні коріння, які забезпечують їх повітрям. Більше ніякі дерева в таких умовах жити не можуть.

Мангрові екосистеми накопичують атмосферний вуглець. Під ними знаходяться багатометрові шари торфу. Унікальність мангрових торфовищ в тому, що вони консервують вуглець на багато тисячоліть. Ці торфовища через припливи довгий час знаходяться під водою, а гриби, що розщеплюють вуглецеві сполуки, без кисню не виживають. Як показали дослідження, мангрові торфовища можуть зберігати вуглець 5000 років. Мангрові ліси, накопичуючи вуглець, стримують глобальне потепління. Тому вони привертають пильну увагу вчених.

Як з’ясували дослідники з Університету Маккуорі, зростання мангрових лісів залежить від місяця. Мангри не можуть рости, якщо їх не буде заливати приплив. А припливи головним чином підкоряються положенню і руху Місяця. (Припливи залежать і від Сонця, але Місяць впливає набагато сильніше).

Мангрові ліси при різному положенні місячних вузлів. Максимуми і мінімуми припливів. Saintilan et al., Science Advances, 2022

Рух Місяця дуже складний, оскільки він залежить і від Землі, і від Сонця, і від коливань самого Місяця. На припливи впливає і добове обертання Землі, і місячне обертання Місяця навколо Землі. Але є ще й довгостроковий цикл-рух місячних вузлів, який становить, приблизно 19 років.

Вчені показали, як впливають на зростання мангрових лісів саме 19-річні цикли. Виявилося, що впливають вони дуже істотно. Раніше цей вплив не досліджувався.

Вчені досліджували супутникові знімки мангрових лісів і показали, що коливання мангрового покриву збігається з довгостроковими коливаннями місячних вузлів.

Мангрові ліси завжди були джерелом деревини. Найбільш інтенсивно вирубувалися найвразливіші прикордонні області екосистеми, максимально віддалені від берега. Там мало води. Тому ліс зручно вирубувати. Якщо ліс не вирубувати, то мангри можуть пережити викликану довгостроковим рухом Місяця посуху. Але якщо ліс вирубати, мангри вже не відновлюються. Екосистема скорочується. Починається розкладання торфу. Накопичений вуглець повертається в атмосферу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button