Земля

Висихання Середземного моря викликало в минулому спалах вулканізму

Загадковий спалах вулканізму, що стався на півдні Європи приблизно 5-6 мільйонів років тому, виявився пов’язаним з тим, що Середземне море тоді майже повністю висохло і його води перестали тиснути на земну кору, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.


«Приблизно 5,9-5,3 мільйона років тому частота вивержень вулканів в Середземномор’ї була майже два рази вище норми. Чому це так? За логікою речей, тільки висихання всього моря могло досить сильно вплинути на надра Землі і змусити їх активніше виробляти магму на всій території регіону«, — заявив П’єтро Стернай (Pietro Sternai) з університету Женеви (Швейцарія).

Стернай і його колеги вивчали походження однієї з найзагадковіших подій в історії відносно недавнього геологічного минулого Землі – так званого Мессинського піку солоності, фантастичної за своїми масштабами кризи, яка сталася приблизно 5-6 мільйонів років тому.

В цей час, як розповідають науковці, Середземне море пережило кілька найшвидших і вкрай серйозних епізодів обміління і навіть висихання, під час яких воно майже повністю пересихало або перетворювалося в анклав не пов’язаних один з одним солоних озер, а потім заново заповнювалося водою.

Слідами цього катаклізму є багатокілометрові поклади солі на південному узбережжі Європи. Все це відбувалося в миті ока за геологічними мірками – води моря випаровувалися у повітря приблизно за тисячу років, а поверталися вони ще швидше – всього за кілька місяців.

В ті часи, коли дно колишнього Середземного моря було сушею, там панували дійсно пекельні умови – температура повітря часто перевищувала 80 градусів Цельсія, а тиск був у 1,5 рази вище, ніж на рівні моря сьогодні. Чому це сталося, вчені поки не знають – частина вважає, що в цій події були «винні» тектонічні плити, чий рух закрило Гібралтарську протоку, а інші – формування льодів Антарктики, які знизили рівень океану.

Подібні події, як розповідає Стернай, ніколи не проходять безслідно для надр Землі. Наприклад, завершення льодовикового періоду і танення полярних льодів Землі на північ призвело до того, що деякі регіони Америки сьогодні в буквальному сенсі опускаються під воду з дуже великою швидкістю через зникнення маси, яка підтримувала їх на «вазі».

Подібні міркування змусили вчених перевірити, що змінилося в літосфері Європи після зникнення майже 4,4 квадрильйонів тонн води з колишнього Середземного моря. Як показали ці розрахунки, пониження рівня моря на два кілометри і його розпад на кілька великих озер повинні були привести до того, що тиск води на кору Землі в околицях Італії, Марокко і Сицилії повинен був різко впасти.

Це, як вважають дослідники, призвело до різкого посилення вулканізму, так як потоки магми тепер могли безперешкодно рухатися до поверхні Землі, не долаючи тиску гігантського «водяного стовпа» Середземного моря, який тиснув на південь Європи і на північ Африки.

Сліди цього процесу, за словами Стерная, можна помітити у відкладах вулканічних порід в тих регіонах Середземномор’я, де втрати води були найбільш високими. Приміром, за мільйон років до Мессинської кризи, в Італії та в інших «гарячих» точках сталося по 10-13 великих вивержень вулканів, а не 4-5 подій такого роду, як сьогодні або до осушення моря.

До того ж, відкриття цього незвичайного зв’язку між вулканами та рівнем моря, як вважає Стернай, є ще одним аргументом на користь «швидкої» теорії розвитку Мессинської кризи. За його словами, подібний спалах вулканізму міг відбутися тільки в тому випадку, якщо вода випарувалася дуже швидко, і це говорить про повне блокування Гібралтару під час початку цієї катастрофи. Схожі наслідки можуть очікувати Землю в майбутньому, якщо рівень моря різко зміниться ще раз, підсумовують вчені.

Кнопка «Наверх»
Закрыть