Всесвіт

Зсуви на Марсі. Наслідки населеності під поверхнею

Видимі зміни на поверхні Марса завжди привертають наукову і громадську увагу. Надія на ознаки рідкої води (отже і життя), ймовірно, є однією з основних рушійних сил цього інтересу.

NASA

На деяких марсіанських схилах в теплу пору року з’являються темні смуги. Вони відомі як Recurring Slope Lineae або RSL і спочатку вважалися потоками солоної води на Марсі. Це припущення було скориговано після того, як спостереження показали, що потоки поводилися як пісок, хоча це не пояснювало їх сезонний характер. Тепер нова гіпотеза намагається зв’язати ці два спостереження.

Існує двоетапний процес створення RSL. По-перше, підземний водний лід повинен змішатися з комбінацією солей хлору і сульфатів, щоб створити тип суспензії, яка дестабілізує реголіт в цьому районі. Потім сухий вітер і пилові бурі Марса роздмухують дестабілізований матеріал.

Зсуви на Марсі. Наслідки населеності під поверхнею
Розвиток зсувних процесів на марсіанському кратері Палікір
Зсуви на Марсі. Наслідки населеності під поверхнею
Розвиток зсувних процесів на марсіанському кратері Палікір

Це не перший випадок, коли дослідники припускають, що солі хлору можуть брати участь у створенні RSL. Як і у випадку з багатьма іншими науковими досягненнями, ця теорія тепер отримала більший розвиток завдяки даним, зібраним як в польових, так і в лабораторних експериментах.

Звичайно, польові експерименти не вдалося провести на самому Марсі, але це тільки поки.

Однак на нашій планеті є кілька місць зі схожими «марсіанськими» умовами. Це околиці Мертвого моря в Ізраїлі, Салар-де-Пахоналес в пустелі Атакама і Сухі долини в Антарктиді.

Команда SETI зібрала дані в деяких з цих місць і зазначила, що дестабілізація поверхні вже спостерігалася, коли сіль взаємодіяла з гіпсом, різновидом сульфату. Для цього проєкту були зібрані дані в Сухих долинах, де геологія і температура грунту дивно схожі на ті, що були виявлені на Марсі спусковий апарат Phoenix і MRO.

Потім за польовими роботами послідувала лабораторна робота: команда провела випробування аналогового реголіту Марса з використанням кольорових індикаторів, які показали б, як імітатор реголіту буде реагувати на ті ж хімічні реакції, що і в Антарктиді.

Всі ці дані привели до створення геологічної моделі, яка включає сульфати, хлориди та воду, яка може пояснити появу RSL, які спостерігаються на поверхні Марса.

Так ось ця модель побічно говорить про населеність під поверхнею Марса і того, як присутність цієї суспензії може вплинути на будь-яку біосферу червоної планети.

До тих пір, поки не пройдуть додаткові випробування на місці, цю модель буде важко довести, але в найближчому майбутньому заплановано безліч таких для Марса. Наприклад Perseverance “обживається» на новому місці для досліджень планети.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button