Главная / Інтернет / «Ефект міхура» у Facebook виявився справою рук самих користувачів

«Ефект міхура» у Facebook виявився справою рук самих користувачів

 
 

Приклади графів друзів користувачів FacebookE. Bakshy et al./ Science

Аналітики з Facebook і Мічиганського університету спробували з’ясувати, хто більше «відповідає» за політичне забарвлення вмісту в стрічці користувача: сам користувач або алгоритм соціальної мережі. Виявилося, що робота алгоритму абсолютно не впливає на співвідношення представників різних політичних поглядів. Нове дослідження опубліковано в Science.

Автори проаналізували 10 мільйонів акаунтів соціальної мережі Facebook, щоб з’ясувати, як залежить новинний порядок користувача від його політичних поглядів. Для цього всі посилання, якими ділилися користувачі в період з 7 липня 2014 року по 7 січня 2014 року, розділили за ключовими словами на «жорсткі» (політика, пригоди, міжнародні події) і «м’які» (спорт, подорожі, розваги).

Далі з усієї вибірки акаунтів розглядали тільки тих користувачів, які на своїй сторінці заповнили графу «політичні погляди»: їх поділили на «лібералів» і «консерваторів». Щоб точно також розділити на дві групи новинні ресурси, автори розрахували ступінь відповідності контенту» A. Так, наприклад, видання FoxNews.com виявилося популярне серед консерваторів (A=0.80), а HuffingtonPost.com — серед лібералів (A=-0.65).

Виявилося, що частка друзів c протилежними політичними поглядами приблизно однакова і для лібералів (18%) і для консерваторів (20%). Але ліберали у своїй стрічці рідше зустрічають «протилежні» новини, ніж консерватори: 24% проти 35%.

Одним з найважливіших результатів автори називають той факт, що алгоритм підбору новин у Facebook практично не позначається на тому, скільки новин з різних політичних таборів» бачать користувачі, в основному це визначається складом друзів і власних уподобань користувача. Їх оцінювали за статистикою «кліків» по посиланнях у «ліберальних» або «консервативних» новинах.

Явище, коли навколо користувача в соціальній мережі формується сильно поляризований новинний порядок, називається «ефект міхура», йому присвячено досить багато досліджень. Наприклад, у недавній роботі проводили аналіз італійського сегмента Facebook, але оцінювали не політичні погляди, а ставлення користувачів до «наукових» новин і «теорій змови». Тоді виявилося, що прихильники «офіційних» наукових новин спокійніше ставляться до «антинаукової» інформації, а любителі «теорій змови» навпаки — велику частину часу перебувають в своєму колі і новини з протилежного табору майже не читають.

 
comments powered by HyperComments