Главная / Земля / Чи можна передбачити виверження вулкана?

Чи можна передбачити виверження вулкана?

 
 

Група вчених з Оксфордського університету (Великобританія) прийшла до висновку, що передбачення вивержень можуть бути істотно більш точними і, головне, завчасними. Для цього потрібно мати дані про тиск близько вулкана і про те, який склад газів у жерлі.

4e30210c918b50eb877922ed52c2f8d5
Традиційна версія свідчить, що загальний механізм підготовки до виверження такий: магма, в якій розчинені гази, починає остигати і стає каменем, так що гази концентруються у все зменшуваному обсязі все ще рідкої магми. В момент насичення починають утворюватися бульбашки з цих газів, тиск усередині магматичної камери зростає, і рано чи пізно «газована» магма виривається на поверхню — а ми на поверхні бачимо виверження. Питання в тому, як передбачити момент початку утворення пухирців, а далі процес йде більш-менш по прямій, — щоб можна було вжити заходів до зменшення збитків.

Згідно побудованій авторами роботи моделі, майже до самого кінця концентрація води в магмі залишається низькою, і підвищується до небезпечного рівня вже при низьких температурах незадовго до виверження. Вчені припускають, що підготовка до виверження займає набагато менше десятиліть або тим більше століть, як вважалося до цих пір.

Пухирці газу, що утворюються в жерлі вулкана лише незадовго до власне виверження через кілька днів, максимум місяців. Відповідно, ознаками катастрофи, що наближається, можна вважати «роздування» ґрунту, що відбувається через підвищення тиску всередині вулкана, і витікання газів. Це не найпростіший спосіб передбачення, але корисність результатів ще і в тому, що вони показують, як вивчення вулкана після виверження може показати процес, який веде до виверження — і, отже, дати можливість виділити найважливіші ознаки для кожного конкретного вулкана.

А поки виверження вулканів передбачити практично неможливо. Вулкан, що спав десятиліття, в будь-який момент може прокинутися, як це сталося, наприклад, з вулканом Кальбуко на території Чилі, який прокинувся в квітні 2015 року, після майже сорокарічної «сплячки», або з вулканом Вовк на Галапагоських островах, який прокинувся в травні 2015 після 33 років «відпочинку». Інакше кажучи, між оповіщенням населення та початком виверження, проходить дуже мало часу, а деколи це повідомлення з’являється лише постфактум.

 
comments powered by HyperComments