Земля

Генетики розібралися зі шляхах міграції стародавніх американців

Перші американські переселенці, після того, як вони минули Аляску, розділилися на північну і південну популяції, які зайняли Північну і Південну Америку, відповідно. Як розповідається в Science, перша поширилася по континенту і дала початок кільком корінним народам. Південна популяція швидко минула Північну Америку, не залишивши генетичних слідів, і розселилася по Південній Америці. Згодом палеоіндіанці мігрували в Південну Америку ще кілька разів. Ба більше, деякі жителі континенту виявилися генетично схожі на жителів Австралазії. Можливо, ті з’явилися в Південній Америці раніше чи пізніше південної популяції.

У статті іншої групи генетиків, опублікованій у Cell, реконструюється історія міграцій в Південну Америку. Дослідники виявили, як мінімум, три хвилі міграцій і найдавніша з них виявилася пов’язана з представниками культури Кловіс.

Попередні генетичні дослідження показали (1, 2), що предки найдавніших американців відокремилися від інших популяцій зі Східної Азії близько 25 тисяч років тому. Приблизно 22-18 тисяч років тому ця популяція розділилася на перших американців і жителів Берінгії. Пізніше перші переселенці розділилися ще раз, на корінних американців, що оселилися в Північній і Південній Америці. Сталося це в період 17,5-14,6 тисяч років тому. Сучасні і палеоіндіанці походять від цих двох популяцій. Однак деякі дослідники вважають, що до цього в Америку мігрували інші популяції. Можливо, вони були пов’язані з мешканцями Австралазії (Австралії, островів Океанії та деяких островів Індонезії), або це були так звані «палеоамериканці» — люди з характерною формою черепа. Однак генетичних досліджень перших мігрантів, а стародавніх американців, що жили пізніше, 10-12 тисяч років тому, проводилося небагато. Так що питання, як ці популяції мігрували, змішувалися вони між собою або залишалися в ізоляції, досі погано вивчене.

Дослідники з восьми країн під керівництвом Єске Віллерслева (Eske Willerslev) з Копенгагенського університету відсеквенували повні геноми з останків 15 людей, що жили в Північній і Південній Америці 13-0,5 тисяч років тому. Серед них були двоє палеоамериканців з характерною формою черепа і найдавніша мумія Нового світу, знайдена в печері Спірит в штаті Невада. В якості референтних даних учені використовували геноми 378 сучасних жителів різних континентів та островів, у тому числі Нової Гвінеї та Австралії. Крім того, вони відсеквенували геном жителя Андаманських островів XIX століття, як представника австралоазійських народів. Також вчені використовували вже відомі геноми стародавніх американців — хлопчика Анзик-1, який жив 12,8 тисяч років тому, Кенневікської людини (жив близько дев’яти тисяч років тому), і дівчинку USR1, яка жила на Алясці близько 11,5 тисяч років назад.

Виявилося, що всі 15 давніх переселенців, у тому числі палеоамериканці і жителі Берінгії, генетично були схожі на сучасних і палеоіндіанців. Після того, як перші переселенці опинилися в Америці і розділилися на північну і південну корінні популяції, представники північної популяції швидко поширилися по континенту і дали початок кільком корінним народам. Люди з південної популяції швидко минули Північну Америку і мігрували в Південну. Можливо, вони йшли через Скелясті гори. Це була не єдина міграція в Південну Америку. Пізніше сюди переселилися інші популяції палеоіндіанців з Мезоамерики; можливо, вони мігрували багаторазово.

Дослідники виявили, що в північній популяції генетичну схожість з жителями Австралазії була відсутня. Зате кілька людей з південної популяції, які жили близько 10,4 тисяч років тому на території сучасної Бразилії, були генетично на них схожі. Автори дослідження зробили висновок, що люди, генетично близькі жителям Австралазії, жили на континенті до приходу південних корінних американців. Або вони з’явилися вже після них, але раніше 10,4 тисяч років і встигли поспілкуватися з представниками південної популяції. Мабуть, у Північній Америці їх сліди або зникли, або вони минули континент і не залишили генетичних слідів.

Що стосується палеоамериканців з характерною формою черепа, виявилося, що генетично вони не мали нічого спільного ні з жителями Австралазії, ні з якою-небудь з американських популяцій. Мабуть, характерна форма черепа, якщо вона зустрічалася досить часто, пояснювалася не генетичними особливостями якоїсь популяції, а була результатом кількох факторів.

Автори іншої статті, група дослідників з дев’яти країн під керівництвом Девіда Рейху (David Reich) з Гарвардської медичної школи прослідковували і проаналізували повні геноми 49 палеоіндіанців, що жили в Центральній і Південній Америці, в основному, в період 11-3 тисячі років тому. Деякі з них жили пізніше — 3-0,5 тисяч років тому. Як і автори статті, опублікованій в Science, вчені проаналізували і вже відомі геноми стародавніх американців, у тому числі хлопчика Анзик-1, який асоціюється з культурою Кловіс.

Генетики разобрались в путях миграции древних американцев
Міграції в Центральну і Південну Америку в період 11-0,5 тисяч років тому.

Дослідники виявили, що найдавніші переселенці, які жили на території сучасних Чилі, Бразилії та Белізу близько 10,9, 9,6 і 8,5 тисяч років тому, відповідно, генетично схожі на Анзик-1. Мабуть, носії культури Кловіс, або пов’язана з цією культурою група людей мігрували в Центральну і Південну Америку, однак згодом їх витиснули інші переселенці. Також учені виявили генетичну подібність між жителями островів Каліфорнійської затоки і палеоіндіанців, що населяли Центральні Анди близько 4,2 тисяч років тому. Тобто в цей час, а можливо на декілька тисячоліть раніше палеоіндіанці з Північної Америки мігрували в Південну.

Автори дослідження відзначають, що їх результати не показують можливі більш давні міграції, які відбувалися раніше 11 тисяч років тому. Також, автори не змогли проаналізувати геноми давніх жителів Карибських островів, Амазонії та півночі континенту, і дізнатися, як вони були пов’язані з іншими палеоіндіанцями Південної Америки. Надалі дослідники розраховують ці прогалини, а також проаналізувати більшу кількість стародавніх геномів і отримати більш повну картину міграцій всередині континенту.

Раніше археологи припустили, що палеоіндіанці могли заселяти Північну Америку двічі, приблизно 15,5 і 14 тисяч років тому. До такого висновку дослідники прийшли після вивчення кам’яних знарядь, зроблених за різними технологіями.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button