Главная / Всесвіт / Телескоп «Хаббл» сфотографував комету, яка вибухнула

Телескоп «Хаббл» сфотографував комету, яка вибухнула

Орбітальна обсерваторія «Хаббл» отримала унікальні фотографії комети 332P/Ікея-Муракамі, що розпалася на частини прямо на очах вчених, 67 мільйонах кілометрів від Землі.

8587978a3db469bd3208e0f03c61c597
«Ми знаємо, що комети часом розпадаються на частини, але ми не знаємо, як і чому це відбувається. Проблема полягає в тому, що цей процес протікає так швидко і несподівано, що у нас зазвичай не буває шансів отримати дані. Завдяки фантастично високому дозволу «Хаббла», ми побачили не тільки невеликі, вкрай тьмяні уламки комети, але й змогли простежити за їх життям кілька днів», — розповідає Девід Джувітт (David Jewitt) з університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі (США).

Джувітт і його колеги зробили це відкриття випадково, спостерігаючи за різними об’єктами в околицях Марса і головного поясу астероїдів у січні 2016 року за допомогою інструментів «Хаббла».

Вивчаючи знімки пересічної комети 332P/Ікея-Муракамі, вчені помітили щось незвичне – замість одного великого об’єкта вони побачили відразу 25 світних точок на знімках «Хаббла», які вказали на те, що комета почала розпадатися на частини або розкидати свої великі шматки в навколишній космос.

Проаналізувавши ці фотографії, вчені прийшли до висновку, що комета з якихось невідомих причин почала швидко обертатися, що, по всій видимості, призвела до дезінтеграції її ядра і його розпаду на частини, «хвіст» з яких простягнувся на відстань в декілька тисяч кілометрів.

Розпад комети, як припускають вчені, стався в жовтні або листопаді минулого року, причому більша частина уламків 332P/Ікея-Муракамі, на думку команди Джувітта, була викинута з ядра комети одночасно, що свідчить про певну катастрофічному подію. З іншого боку, є і можливість того, що комета поступово «розкрутилася» і частини відривалися від неї один за одним, що може пояснювати надзвичайно велику довжину її «хвоста».

Причина цієї розкрутки і розпаду комети, як визнають науковці, поки залишається неясною. Як сподіваються Джувіт і його колеги, подальші спостереження за 332P/Ікея-Муракамі, від якої поки що відкололося лише 4% маси, і іншими кометами допоможуть розкрити таємницю їх спонтанної дезінтеграції.

 

 
comments powered by HyperComments