Главная / Земля / В Антарктиді візьмуть проби льоду, якому 1.5 мільйона років

В Антарктиді візьмуть проби льоду, якому 1.5 мільйона років

З початком полярного літа в Антарктиді вчені готуються запустити бури, які піднімуть на світло лід, який не бачив сонця вже півтора мільйона років. Проаналізувавши його склад і властивості, вчені розраховують краще зрозуміти природу зміни льодовикових періодів і потеплінь.

46bce50722cbd30d6c9c7ee9d7f84509

Близько мільйона років тому льодовикові періоди і потепління на Землі стали змінювати один одного частіше, ніж раніше: до кінця епохи плейстоцену клімат змінювався кожні 400 000 років, а потім — кожні 100 000 років. Щоб зрозуміти, як відбувалася ця зміна періодичності, вчені всього світу хочуть отримати в свої лабораторії те небагато, що залишилося незмінним на Землі з того далекого часу. А саме — лід Антарктиди, який більше мільйона років не бачив сонця. Найдавніший лід Антарктиди знаходиться на глибині понад 3000 метрів, а його вік становить 1 500 000 років.

Досі найдавнішим крижаним керном (циліндричним шматком льоду, який витягують буром), який вдалося витягти, залишається 800 000-річний керн, який отримали 10 років тому в рамках європейського проекту EPICA. Європейські гляціологи і зараз залишаються головними ентузіастами глибокого буріння в Антарктиді.

З початком полярного літа британські дослідники готують машину для швидкісного буріння RAID. За тиждень роботи машина повинна опуститися на 600 метрів (для порівняння: проектом EPICA знадобилося 5 років, щоб потрапити на глибину 3,4 км). Замість того, щоб діставати керни з глибини, RAID буде збирати тільки дрібні фрагменти і одночасно проводити ізотопний аналіз і вимірювати температуру льоду. У французьких вчених напоготові інший інструмент — зонд SUBGLACIOR, який готовий за одне літо пробурити 3 кілометри льоду. Він, як і британський бур, не вміє діставати великі зразки льоду, зате аналізує все навколо себе в процесі буріння.

А ось американський інструмент RAID уміє витягувати довгі циліндри льоду з величезної глибини. Наступним антарктичним літом саме з допомогою американського бура вчені планують підняти на поверхню найдавніший лід на Землі.

Поки співробітники антарктичних станцій зайняті пошуком ідеального місця для буріння. Вартість цієї роботи вимірюється десятками мільйонів доларів, тому краще заздалегідь переконатися, що у обраному місці лід не розтанув материковими геотермальними процесами.

Європейські вчені бурили в районі Бані C — там же, де працювали учасники проекту EPUICA. Але це не єдине місце в Антарктиді, де можна досягти найбільш древніх крижаних масивів. Китайські вчені за допомогою звичайних (не швидкісних) бурильних установок досліджують Купол А, тестування американської установки повинно пройти недалеко від полярної станції Макмердо. Крім того, німецькі полярники зараз досліджують з допомогою радарів Купол F, розташований на Землі Королеви Мод, де товщина льоду не поступається Куполу C. Пошуки льоду віком 1,5 мільйона років почнуться не раніше, ніж дослідники виберуть найбільш підходящу для буріння точку.

 

 
comments powered by HyperComments