Главная / Людина / Вчені: Біологічний годинник допоможе вибрати лікування для пацієнтів

Вчені: Біологічний годинник допоможе вибрати лікування для пацієнтів

Вчені з Медичної школи при Університеті Пенсільванії повідомили, що біологічний годинник надасть допомогу в підборі методики лікування. Симптоми хвороб, а також ефективність медикаментів змінюється протягом доби. Зокрема, ферменти печінки більш активні в період сну, а серцеві напади найчастіше фіксуються рано вранці.

При цьому велика частина великомасштабних досліджень впливу циркадних ритмів на лікування концентрується на малій кількості параметрів. Дослідники відзначають, що вони використовували інший підхід. Спочатку провели детальне дослідження ритму життя 6-ти дорослих добровольців, а потім зібрали і проаналізували інформацію про тисячі фізіологічних параметрів. Частина відомостей була отримана завдяки натільним пристроям і спеціальним програмам для смартфонів. Крім цього, випробувані досить регулярно приходили в лабораторію в цілях здачі аналізів крові, слини та інших рідин. Вчені були зацікавлені в різноманітних параметрах.

Зібрані дані дозволили їм описати хронобіом всіх добровольців. Новий термін вказує на сукупність ознак організму протягом доби. Хронобіом показує різні генетичні ознаки, які реалізуються за допомогою молекулярних циркадних ритмів. По суті, це біологічний годинник, відкалібрований за різними екологічними сигналами. До числа таких відноситься рівень інтенсивності сонячного світла. Центр управління організмом розташовується в мозку. Вчені підкреслюють, що температура тіла, вміст глюкози, гормонів, а також нейромедіаторів у крові змінюється в залежності від поточного часу доби.

Пілотне дослідження показало, що концепція хронобіома реалістична. Більша частина показників (62%) виявилася прямо пов’язана з часом доби. До таких віднесли артеріальний тиск, частоту серцебиття і вміст гормону кортизолу. В рамках продовження дослідження вчені мають намір збільшити кількість учасників експерименту до 200, що дозволить охопити обидві статі та різні вікові групи. Крім цього, планується провести збір відомостей про людей, які страждають від різних захворювань. Це має допомогти зрозуміти, як саме у них спотворюється хронобіом.

 

 
comments powered by HyperComments