Всесвіт

10 надзвичайно рідкісних космічних подій, свідками яких стали сучасні астрономи

Таємниці Всесвіту на фотографіях з телескопів.

Щодня в обсерваторії по всьому світу надходить гігантська кількість даних з космосу. Зазвичай вони цінні лише для вчених. Але трапляються і надзвичайно рідкісні і видовищні космічні події, які цікаві широкій аудиторії. У нашому огляді 10-ка найцікавіших космічних подій, які нещодавно спостерігали астрономи.

1. Ультра-дифузні галактики

Ультра-дифузні галактики.
Як відомо, галактики бувають різних форм. Недавно вчені виявили новий, досить дивний, тип галактик -“пухнасті” або ультра-дифузні галактики (UDG). Незважаючи на великі їх розміри, в них надзвичайно низька щільність зірок. Приміром, одна з подібних галактик, яку охрестили Dragonfly 44, має розміри 60 000 світлових років (розмір нашої галактики — 100 000 світлових років), але кількість зірок у ній — приблизно 1 відсоток від кількості зірок у Чумацькому шляху.

2. Комета-самогубець

Комети – крихітні за космічними масштабами об’єкти, які зауважити астрономам нелегко. Завдяки космічному телескопу Хаббл нещодавно вченим вдалося стати свідками рідкісної події – спонтанного розпаду комети. Комети є досить крихкими і легко руйнуються при зіткнення з іншими об’єктами або при попаданні в сильне гравітаційне поле зірок. Але астероїд P / 2013 R3 розпався досить несподівано, без видимих на те причин.

3. Народження зірки

Астрономи протягом 18 років спостерігали за народженням масивної (її маса не перевершує сонячну в 8 разів) протозірки W75N(B)-VLA2, що знаходиться на відстані 4 200 світлових років від Землі. Вчені зробили 2 знімка (у 1996 році, коли її вперше виявили, і в 2014 році) і виявили, що новонароджена зірка істотно відрізняється за зовнішнім виглядом. У 1996 році навколо неї була виявлена досить компактна область газу і пилу, яка за 18 років деформувалася в витягнуту вздовж зірки структуру.
[ads2]

4. Дивна кам’яна планета з постійними коливаннями температури

Планета Земля і екзопланета 55 Раку Е.
Екзопланета “55 Рака Е” отримала прізвисько “алмазна планета”, але нещодавно астрономи виявили ще більш незвичайну її особливість – “55 Рака Е” може довільно змінювати свою температуру на цілих 300 відсотків, що раніше ніколи не спостерігалося у скелястих екзопланет. Період її обертання навколо зірки складає 18 годин, а також вона постійно повернена до зірки однією стороною. Температура на поверхні планети коливається від 1 000 до 2 700 градусів за Цельсієм.

5. Кеплер 7Б — найбільш дивна планета

Кеплер 7Б в порівнянні з Юпітером.
Кеплер 7Б невпинно підносить одну сенсацію за іншою. Спочатку астрономи здивувалися неймовірно величезному розміру планети. Вона в півтора рази більше Юпітера, а її маса значно менше (деякі стверджують, що щільність планети приблизно дорівнює пінополістиролу). Також планета прославилася тим, що астрономи в 2013 році зробили карту її хмарного покриву, чого вдалося досягти вперше за межами Сонячної системи.

Астрономи оцінюють температуру планети “всього” в 800-1000 градусів Цельсія (що доволі несподівано, оскільки планета знаходиться ближче до своєї зірки, ніж Меркурій до Сонця). Черговою дивиною стало те, що одна сторона планети повністю закутана хмарами, а на інший завжди ясна погода.

6. Потрійне затемнення на Юпітері

Потрійне затемнення на Юпітері
Люди люблять милуватися затемнень, навіть не замислюючись, наскільки вони рідкісні. Сонячні і місячні затьмарення – дивне явище, але вони ні в яке порівняння не йдуть з потрійним затемненням на Юпітері. В січні 2015 року телескоп Хаббл сфотографував унікальний момент, коли три так званих “галілеєвих супутника” – Іо, Європа, Каллісто – вишикувалися перед газовим гігантом в лінію.

7. Гігантський розплідник зірок

Гігантський розплідник зірок.
Досить великі групи, в кожній з яких знаходиться близько мільйона зірок, прийнято називати шаровими скупченнями. Такі скупчення зустрічаються по всьому всесвіту і принаймні 150 з них знаходяться в нашому Чумацькому Шляху. Але всі ці скупчення дуже старі, тому вчені могли тільки припускати як вони формувалися.

Нещодавно був виявлений неймовірно рідкісний небесний об’єкт – кульове скупчення, що складається з міжзоряного газу, в якому народжуються зірки. Галактики Антени, що знаходяться на відстані 50 мільйонів світлових років від Землі, утворилися занадто близько одна до одної, в результаті чого зіткнулися. Між галактиками з’явилися довгі хвости з речовини, що утворилися в результаті зіткнення. У них газ почав ущільнюватися настільки, що почали народжуватися нові зірки.

8. Рідкісні кадри зоряного пилу

Рідкісні кадри зоряного пилу.
Стратосферна обсерваторія НАСА SOFIA, призначена для інфрачервоної зйомки космічного простору, літає на висоті 12 кілометрів над Землею. На цій висоті атмосфера набагато більш розріджена і не спотворює знімки. Нещодавно SOFIA допомогла астрономам вирішити одну з космічних загадок. Як відомо, міжзоряна речовина є основою всього у всесвіті. Але було неясно, як малесенькі крихти зоряного пилу не випаровуються у наднових, які поширюють цю пилюку по всьому всесвіту.

За допомогою знімків, зроблених SOFIA, було виявлено, що щільні області газу навколо колишньої наднової Стрілець-А служать своєрідними “подушками” для частинок космічного пилу. Це запобігає їх від миттєвого випаровування. Навіть якщо близько 7-20 відсотків пилу навколо Стрільця A вціліє, цього буде досить, щоб утворити 7000 планет розміром із Землю.

9. Метеорний потік Персеїди бомбардує Місяць

Метеорний потік Персеїди бомбардує Місяць.
З середини липня до кінця серпня можна спостерігати на небі метеорний потік Персеїд. 9 серпня 2008 року любителі зняли незвичайне явище – як Персеїди бомбардують Місяць. Камінці і піщинки потоку врізалися в поверхню супутника Землі, оскільки на ньому відсутня атмосфера, в якій вони могли б згоріти. З 2005 року NASA зафіксувало близько 100 таких місячних бомбардувань. Враховуючи, що сила удару камінця об поверхню прирівнюється до вибуху сотні кілограмів тротилу, виявилося, що знаходиться на поверхні Місяця небезпечно.

10. Карликові галактики, в яких народжується більше зірок, ніж у величезних галактиках

Карликові галактики.
Карликові галактики – крихітні, але неймовірно потужні. Астрономи раніше досліджували середні і великі галактики, щоб встановити швидкість утворення нових зірок. Однак, з недавніх пір вони переключилися на дослідження карликових галактик, оскільки з допомогою Хаббл було виявлено, що в таких галактиках зірки з’являються набагато частіше, ніж у великих зоряних утвореннях. Чому це відбувається так, встановлено не було.

Натхнення: www.novate.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button