Всесвіт

Астрономи виміряли вагу найбільшої чорної діри

Астрономи з Німеччини вивчили рух зірок навколо надмасивної чорної зірки в галактиці Holm 15A і з’ясували, що це найбільший подібний об’єкт з усіх, які вчені вимірювали надійними методами. Вона ближче до Землі, ніж чорні діри схожої ваги, тому її простіше вивчити в майбутньому.

Фахівці зайнялися аналізом вищевказаної галактики для з’ясування маси чорної діри в її центральній частині, застосувавши надійний спосіб оцінки ваги об’єкта по руху світил поруч з нею. Чим більше вага, тим сильніше діра впливає на тіла, що знаходяться поруч. З одного боку, галактичне ядро, де розташований такий об’єкт, буде більше, ніж в інших скупченнях, чиї чорні діри не настільки величезні. З іншого, в прилеглому до чорної діри районі щільність зірок менше, оскільки з-за зближення з поглинаючим тілом вони можуть вилетіти з галактики.

У процесі роботи астрономи зрозуміли, що гравітація надмасивної чорної діри в галактиці рекордно висока. Вага Holm 15A становить два трильйони Сонць, а її чорна дірка виявилася в 40 мільярдів разів важче світила. Передбачається, що вона виникла через злиття двох великих чорних дірок, які перебували в попередниці Holm 15A. Радіус Шварцшильда для обговорюваного об’єкта в даній галактиці дорівнює 118 мільярдів кілометрів, тоді як діаметр – 236 мільярдів кілометрів, що у десятки разів більше, ніж дистанція від Плутона до Сонця.

Раніше Hubble надав ученим знімок тонкого диска міжзоряного матеріалу, який розташовується поруч зі надмасивною чорною зіркою в галактиці NGC 3147. Наявність такого диска здивувала дослідників. Він обертається навколо діри зі швидкістю більше 10% швидкості світла, через що газ стає світліше при русі у напрямку до Землі, але тьмяніє у зворотному напрямку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments