Здоров'я

10 найпоширеніших наслідків хронічного стресу

Лікарі всіх профілів навперебій розказують про небезпеку хронічного стресу. Це стан, який багато хто звик вважати нормою життя, може стати неспецифічною причиною величезної кількості захворювань.

Для початку розберемося з термінологією. Стрес – це ні добре, ні погано. Він є природною адаптаційною реакцією організму на вплив різних фізичних або психологічних факторів. Позитивна і негативна форма стресу (еустрес і дистрес) володіють схожими рисами: активізують кору наднирників, стимулюють вироблення кортизолу, підвищують тривожність і ведуть до виснаження. У цій статті ми зібрали 10 найпоширеніших наслідків хронічного стресу.

1. Погіршення пам’яті та уваги

Стрес призводить нервову систему людини в збуджений стан. Це природно, оскільки мозку необхідно сфокусувати свої зусилля на вирішенні актуальної проблеми. Але тривале психоемоційне напруження дуже швидко виснажує нашу свідомість, а головні когнітивні функції починають невблаганно знижуватися: людина гірше систематизує інформацію, увага її розсіюється, пам’ять погіршується.

2. Тривожність і фіксація на поганому

Хронічний стрес змушує мозок постійно бути «напоготові», тому тривожність – природна захисна реакція організму на дратівливі чинники. Більш того, цей розлад є одним з головних симптомів посттравматичного стресового синдрому (ПТСР) – важкого психічного стану, що виникає внаслідок одиничної або повторюваної психотравмуючої ситуації.

3. Дратівливість і запальність

Існують люди, для яких дратівливість і підвищена збудливість – нормальний стан, обумовлений темпераментом. Але в більшості випадків такі реакції є методом психологічного захисту від зовнішньої агресії, невдач, критики, настирливої уваги і інших факторів-стресорів. Якщо їх не припиняти, людина поступово втратить контроль над собою, а її запальність може зруйнувати цінні сімейні, дружні та професійні відносини.

4. Депресія

Якщо депресія виникає внаслідок якої психотравмуючої ситуації, її називають реактивною. Основними причинами захворювання стає стрес від втрати близької людини, розлучення, фінансових труднощів, професійних негараздів, конфліктів та ін. Реактивна депресія може тривати від 1 місяця до 2 років. Симптоми цього розладу досить серйозні (тривога, істерики, суїцидальні думки, безсоння, втрата апетиту), а лікуванням повинен займатися професійний психотерапевт.

5. Розлади харчування

Хронічні стреси безпосередньо пов’язані з харчовими звичками. Щоб впоратися з напругою і доставити собі задоволення, людина починає шукати розради в їжі, або ж, навпаки, намагається обмежувати її споживання. Як наслідок, ми маємо цілий ряд нервових розладів харчування: анорексію, булімію, переїдання, психогенну блювоту, втрату апетиту і повну відмову від їжі. Нерідко саме стрес стає причиною ожиріння, і для того, щоб впоратися з проблемою, людині знадобиться не просто корекція харчування, але і допомога психіатра.

6. Шкідливі звички

Те, що алкоголь або наркотики можуть допомогти впоратися зі стресом – небезпечна помилка, яка згубила мільйони людський життів. Дійсно, вплив певних хімічних речовин може тимчасово знизити тривогу і занепокоєння. Але в перспективі будь-яка залежність стане додатковим джерелом стресу, і людина буде рухатися по колу, поступово посилюючи свій стан.

7. Проблеми зі сном

Постійне нервове напруження знижує якість сну, а тривожність, викликана його недоліком, стає додатковим джерелом стресу. Люди, які страждають хронічним безсонням, входять у групу ризику серцево-судинних захворювань, а також піддають непотрібним випробуванням свою психіку.

8. Виразкова хвороба

Багато хто чув про те, що виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки є наслідком частих стресів. Ця теорія знайшла підтвердження завдяки медичним дослідженням: стреси підвищують вироблення соляної кислоти в шлунку, активізують секреторну функцію підшлункової залози, а велика кількість жовчі викликає запалення, ерозії і виразки слизової оболонки шлунка.

9. Втрата сексуального потягу

Хронічний стрес може стати причиною імпотенції у чоловіків і зниження лібідо жінок. У стані постійного нервового напруження мозок людини не може розслабитися, і сексуальне збудження не настає. Втрата потягу і відсутність статевого життя стають для представників обох статей джерелом додаткових переживань та комплексів, а тривала відмова від сексу загрожує гормональними порушеннями і простатитом.

10. Серцево-судинні захворювання

Хронічний стрес, тривожність, спроби заспокоїти нерви сигаретами, їжею і алкоголем – головні провокатори захворювань серця і судин. Вони багаторазово підвищують ризик розвитку артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, ІХС та інфаркту.

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button