Здоров'я

10 прикладів впливу фармацевтики на природу

10. Забруднення води

Хоча сучасні системи фільтрації очищають воду від всілякого сміття, вони не здатні фільтрувати всі шкідливі хімічні речовини. У багатьох ріках і озерах, звідки ми отримуємо питну воду, містяться сліди лікарських засобів. Доброю новиною є те, що через малу концентрацію вони не можуть завдати серйозної шкоди.

9. Відчайдушні креветки

Вчені виявили, що креветки сприйнятливі до деяких речовин, що містяться в антидепресантах. У природному середовищі існування креветки ховаються від хижаків в темних місцях. При додаванні у воду флуоксетину креветки «втрачають» страх, тягнуться до світла і набагато частіше покидають свою похмуру обитель, стаючи легкою здобиччю.

8. Агресивні каракатиці

Антидепресанти впливають і на інших морських мешканців — каракатиць. Невеликий експеримент виявив цікаву особливість. В скляну ємність поміщали креветку (традиційний об’єкт полювання каракатиць); в нормальному стані каракатиця здавалася і припиняла полювати, коли розуміла, що між нею і креветкою є якась перешкода. Каракатиці ж «на таблетках» ставали більш агресивними і не могли зупинитися, витрачаючи багато енергії на завідомо порожню затію. Подібне завзяття в умовах дикої природи тягне за собою зростання смертності.

7. Загибель планктону

Зоопланктон займає важливе місце в харчовому ланцюзі: якщо його кількість скоротиться, це може призвести до зменшення популяції риб. У ході експериментів представників зоопланктону (дафній) поміщали в розчини різних речовин, антидепресантів і холестериновмістких ліків. Дафнії реагували по-різному (в основному досить мляво) і спокійно виживали. В суміші же холестеролу і антидепресантів гинуло до 90% популяції.

6.Зміна статі у риб

Товстоголовий гольян, виявився чутливим до протизаплідних медикаментів. При додаванні невеликої кількості естрогену, що входить до складу протизаплідних засобів, у випробувальний резервуар піскарі чоловічої статі «фемінізувалися» і починали метати ікру. Подібна зміна статі виявилася згубною для чисельності популяції, яка впала до 1%.

5. Забруднення ґрунту

Про це рідко говорять вголос, але сотні фермерів у всьому світі в якості добрив використовують продукти життєдіяльності людини. Геологічна служба США провела дослідження удобреному таким чином ґрунту. Вони виявили сліди лікарських препаратів, миючих засобів та косметики. Вчені побоюються, що проникнувши ще глибше, ці речовини можуть стати причиною забруднення питної води.

4. Вплив на рослини

Дослідники з Ексетерського університету вирішили вивчити вплив двох найпоширеніших болезаспокійливих на планеті — диклофенаку та ібупрофену на ріст різних рослин. Вплив виявилося досить специфічним, наприклад, оброблені диклофенаком коріння редьки гальмували ріст, а ібупрофен впливав на ранній розвиток коренів салату.

3. Знищення стерв’ятників

В кінці 90-х років в Південній Азії почали масово гинути стерв’ятники. За короткий період популяція скоротилася на 95%, поставивши на грань зникнення три види. Виною тому став препарат диклофенак, яким лікували велику рогату худобу від лихоманки. Якщо на корів препарат діяв позитивно, то у птахів він викликав ниркову недостатність.

2. Збільшення ймовірності раку простати

Нове дослідження виявило зв’язок між протизаплідними таблетками і раком простати. Естрогени, що містяться в пероральних контрацептивах, в кінцевому рахунку виявляються в системі водопостачання. Гормони надають руйнівний вплив на ендокринну систему, а це, як показує практика, може викликати рак простати.

1. Резистентність до антибіотиків

Віруси з кожним днем стають все більш стійкими до дії антибіотиків, забираючи життя мільйонів людей. Особливо це помітно в країнах, де виробляється велика їх частина — у Китаї та Індії. А постійна наявність слідів антибіотиків у питній воді лише погіршує ситуацію.

Натхнення: http://www.popmech.ru/


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button