Технології

10 військових технологій майбутнього, які знаходяться в активній розробці

Військові технології розвиваються не по днях, а по годинах, хоча час начебто мирний. Вже сьогодні ми спостерігаємо за розвитком техніки, яка десять років тому вважалася б науковою фантастикою, а сто років тому – не інакше як чорною магією. Але навіть зараз, коли бойові роботи стали майже таким же звичайним явищем, як і солдати, деякі з військових технологій видадуться вам настільки божевільними, що ви мали сумніву в самій можливості їх існування.

foto_cikavosti_09.06.2014-4

Температурний опір

У кожної людини є природний неврологічний рецептор, відомий як TRPM8, відповідальний за відчуття холоду. Коли TRPM8 перетворює фізичне відчуття холоду в електричний сигнал, він запускає типові симптоми, які ви відчуваєте в холодному середовищі: озноб, стукіт зубів, зниження кровообігу в кінцівках. Ці механізми виживання повинні зігрівати вас, але іноді вони виявляються навіть в безпечних для життя ситуаціях. Якщо ви коли-небудь намагалися стріляти з пістолета з тремтінням у руках, ви повинні розуміти, як це заважає солдатам.

Читайте також: VIPE Holodeck — нова серед віртуальної реальності, створена для навчання і тренувань солдатів

Однак у майбутньому тремтіння може перестати бути проблемою. Нейробіолог на ім’я Девід МакКенна не тільки виявив рецептор TRPM8, але також знайшов спосіб відключити його. Який результат? Ваше тіло просто не відчуває холоду. Як тільки техніка буде випробувана на людях, будьте впевнені – з’являться генетично модифіковані солдати.

Бінокль Люка

Офіційно ця технологія називається «система виявлення когнітивно-технологічних загроз», але навіть хлопці з DARPA, які її і розробляють, звикли називати її «біноклем Люка». Вона ще в розробці, тому поки навіть віддалено не нагадує бінокль. Що це? Просто камера з високою роздільною здатністю, закріплена на тринозі і здатна бачити в ультрафіолетовому і звичайному спектрі на 10 кілометрів без будь-яких перешкод. Крім того, система безпосередньо зчитує ЕЕГ мозку і, залежно від варіацій мозкових хвиль солдата, визначає в ньому загрозу.

Наша свідомість здатна генерувати патерни станів, тому система обходить розумовий процес солдата і зчитує безпосередньо наявність загрози. Патерн відправляється в комп’ютер і сигналізує: «Це загроза, стріляй». Все це відбувається до того, як солдат сам аналізує видиме, а потім приймає рішення атакувати чи ні. Різниця вимірюється мілісекундами, але на полі бою навіть мілісекунди можуть бути вирішальними. Правда, залишилося навчити комп’ютер точно визначати, де друзі, а де вороги.

Ультрафіолетовий зір

У 2012 році доктор Мігель Ніколеліс вдарив молотком по скляному ящику, в якому лежало все, що ми знали про світ, і створив кібернетичну мишу з надчутливим органом – і здатністю бачити в ультрафіолетовому спектрі. Нейропротез, розроблений командою вченого, складався з двох частин. Перша – це ультрафіолетовий сенсор, який кріпився до голови миші немов капелюх. Друга – це провід, безпосередньо підключений до мозку миші. Якщо точніше, він підключається до соматосенсорного кортекса, частини мозку, відповідальної за обробку тактильних відчуттів.

Коли ці дві частини підключені, миша раптово отримує можливість «відчувати» присутність ультрафіолетового світла. Знадобилося близько місяця, щоб пояснити миші, що це за відчуття, але через тридцять днів миша змогла визначати джерело ультрафіолетового світла в 90% випадків. Більш того, миша почала пристосовуватися до нового відчкття. Але миша – це одне, а люди – зовсім інше. У кожному разі, Ніколеліс планує продовжувати свої експерименти і одного разу добереться і до людей. Військове застосування таких технологій – безцінне.

Комахи-безпілотники

Що ви отримаєте, якщо з’єднаєте живих комах, інженерію і ядерну енергію? Армію безжальних знищувачів? Та ні, не все так серйозно. Нагадаємо, DARPA працює над проектом по включенню електронного урядування в личинки жуків. Поки жук росте, електронні частини переплутуються з його зростаючим тілом, а потім їм можна управляти дистанційно, стимулюючи мускулатуру крил. Насправді, подібні кіборги-комахи існують вже давно. Проблема не в технологіях – проблема в живленні.

Читайте також: Роботи-солдати: що чекає світ в недалекому майбутньому?

Жук-носоріг може літати, переносячи додатково до 30% своєї ваги – це 2,5 грама максимум. Для електроніки, батареї, камери, мікрофона залишається занадто мало місця. Тому вчені повністю прибирають батарею на користь радіоактивних ізотопів, так званих мікроп’єзоелектричних генераторів. Ізотоп нікель-63 не такий радіоактивний, щоб становити загрозу для людини, проте випромінює досить багато бета-частинок. Ці частинки рухають п’єзоелектричний генератор, виробляючи кілька міліватт енергії, яка дозволяє управляти роботизованим жуком. І оскільки період напіврозпаду нікелю-63 становить 12 років, батарея «працює» протягом усього життя жука.

Нанороботи-лікарі

У 2010 році американськими військовими була опублікована доповідь, в якій були деякі цікаві статистичні дані. З 2001 по 2009 роки тільки 19% евакуацій з Близького Сходу були пов’язані з бойовими пораненнями. 56% евакуацій було проведено через хвороби. Історично склалося так, що більшість військових втрат викликається хворобами, а не ворогом. Тому DARPA почало працювати над рішенням – нанороботами, які житимуть всередині солдатів і діагностувати захворювання. Як тільки захворювання виявляється, нанороботи в ідеалі повинні його вилікувати ще до того, як солдат почне чхати. Дуже корисна військова розробка. Коли вона буде прийнята військовими на озброєння, нанороботи зможуть не тільки запобігати поширенню хвороби, а й рятувати військових від зброї хімічного ураження.

Розумна уніформа

Коли хвороба ні при чому, залишається ще один очевидний недолік війни – вогнепальні поранення. Наприклад, чверть бойових втрат в Іраку в 2001-2011 роках можна було б запобігти, якби солдатам була надана ще більш швидка медична допомога. Іншими словами, люди помирають ще по дорозі до лікарні. Військові працюють над вирішенням цієї проблеми. Не будівництво госпіталів, а розробка уніформи допоможе виживати. Унікальна уніформа повинна відправляти інформацію про поранення в найближчий медпункт. Датчики, вживлені в тканину, повинні реєструвати розташування кулі, глибину її знаходження і які життєво важливі органи постраждали. Інші датчики контролюватимуть кровообіг і сечу, щоб виявити інші типи пошкоджень, хімічні, ядерні або біологічні. Завдання полягає в тому, щоб дати уніформі здатність ідентифікувати будь-яке пошкодження солдата.

Електромагнітні гармати

Електромагнітні гармати – не така вже й наукова фантастика, як може здатися. Перша подібна зброя була розроблена ще в ході Другої світової війни, і з тих пір регулярно з’являються цікаві її варіації. Зрештою, ви самі можете побудувати таку, посидівши пару хвилин в Ґуглі. Якщо коротко, електромагнітні гармати працюють, посилаючи струм через дві паралельні рейки (звідси і назва railgun, рельсогармата). Коли металевий снаряд розміщується на рейках, він замикає ланцюг і створює електромагнітне поле. Поле виробляє лоренцову силу, яка посилає снаряд по рейках – і дуже-дуже швидко.

Читайте також: Рельсотрон: новий етап розвитку зброї майбутнього

Рельсогармати можуть бути неймовірно потужними, але вимагають дуже багато електроенергії для пострілу, тому їх досі не взяли на озброєння. Проте, робочі зразки, здатні запускати снаряди в сім разів швидше швидкості звуку, вже побудовані зацікавленими організаціями. Така гармата може посилати снаряд на 160 кілометрів і пробивати ціль з силою, яка «в 32 рази перевершуючи силу автомобіля, що врізався на швидкості 160 км / год». І хоча вважається, що рельсогармати вже можна використовувати в бойових умовах, проблему живлення так і не вирішили. Хіба що розробляється варіант використання електромагнітних гармат на військових кораблях, оснащених перезаряджаємими батареями.

Цікаво, що у всіх випробуваннях подібних гармат, як правило, використовуються неаеродинамічні снаряди. Оскільки ідеальний снаряд, напевно, пролетів би занадто далеко і, можливо, зрівняв пару будиночків із землею.

HELLAD

Система захисту за допомогою високоенергетичних рідинних лазерів, або HELLAD, це комбінація дюжини різних технологій з одною дивовижною метою: лазерної зброї, встановленої на винищувачах. Розробляється DARPA, програма HELLAD прагне виробити 150-кіловатний лазер, який зміг би розміститися на борту відносно невеликого винищувача, а значить, повинен бути приблизно в 10 разів легшим, ніж будь-який аналогічний лазер. Мегаваттний лазер (1000 кВт) вже встановлювався на борту Boeing-747, але зараз військовим знадобилося щось більш маневрене.

DARPA розробляє ряд невеликих лазерів, які зможуть видавати один потужний промінь. Випробування з ракетами вже пройшли на початку 2014 року.

Геконовий костюм

Коли гекон дереться по стіні, його утримують на місці крихітні волоски на його лапках. Працює сила ван дер Ваальса – ноги гекона тримаються за стіну на молекулярному рівні. Мільйони мікроскопічних волосків на стопі гекона, так звані спатули, створюють електричне притягання з молекулами, до яких торкаються. Сила настільки потужна, що гекон може висіти догори ногами, чіпляючись за скляну поверхню всього одним пальцем.

Читайте також: Солдат одягнуть у броню Залізної людини

Проте ми теж можемо це робити. Вивчаючи геконів роками, вчені з Массачусетського університету розробили Geckskin, штучну тканину, яка використовує ту ж силу ван дер Ваальса для того, щоб кріпитися до поверхні. Geckskin досить міцна, щоб утримувати 317 кілограмів на невеликій ділянці поверхні. Яке в цьому може бути військове застосування? Як не дивно, DARPA бере в цьому проекті безпосередню участь – її програма Z-Man передбачає перетворення солдата в щось на зразок «Людини-павука».

Прогнозування війни

Одна справа відповідати на війну набором озброєння та технологій, але що якщо б можна було передбачити кожен окремий постріл? Lockheed Martin розробляє систему, яка займатиметься саме цим – пророкувати війни точно так само, як метеорологи передбачають погоду (але будемо сподіватися, більш точно). З 2001 року система W-ICEWS зібрала більше 30 мільйонів окремих вирізок даних з новин по всьому світу. За цими даними спеціальний алгоритм iTRACE відстежує військові маяки у світових медіа. Іншими словами, система шукає патерни у світових новинах і визначає, який з патернів говорить про війну. Наскільки це ефективно – ніхто не знає.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button