Технології

Як змінюється робота мозку під дією “кислоти”

Біологи вперше вивчили, як змінюється робота мозку під дією знаменитої “кислоти”, дієтиламіда лізергінової кислоти, виявивши, що вона впливає на роботу серотонінових рецепторів у корі мозку, що відповідає за “відчуття себе”.

5b03243793791c8adb30ff710ccccabf

“Коли добровольці приймали ЛСД, музика, яку вони до цього вважали безглуздою, раптом починала набувати глибокий особистісний сенс. Схоже, що молекули ЛСД впливають на ланцюжок нейронів у корі на межі між півкулями мозку, яка керує людською самосвідомістю і збої в роботі якої призводять до розвитку шизофренії та інших розладів”, — пояснює Катрін Преллер (Katrin Preller) з університету Цюріха (Швейцарія).

Поїздка на велосипеді

ЛСД, дієтиламід лізергінової кислоти, або просто “кислота”, був випадково відкритий відомим хіміком Альбертом Хоффманом у 1938 році під час експериментів зі спорами паразитичного грибка-ріжків. Спочатку ЛСД передбачалося використовувати в якості засобу для лікування шизофренії, однак “кислота” швидко стала популярною психоделічною речовиною серед молоді в 60 роках минулого століття.

Головною відмінною рисою ЛСД є те, що ця речовина не викликає ейфорію або розслабленість, як кокаїн, героїн та інші наркотики, а радикальним чином змінює сприйняття світу, відправляючи людину, яка вжила її в “потойбічний” або “інопланетний” світ. Як показали масові “досліди на собі” в 60 роках, ЛСД може викликати як позитивні, так і негативні зміни в психіці людини, через що майже всі країни світу заборонили його поширення і виробництво навіть в медичних цілях.

Преллер і її колеги, які проводили один з небагатьох легальних експериментів із застосуванням ЛСД, спробували з’ясувати, як виникають “інопланетні” візерунки в голові у психонавтів та інших любителів “кислоти”. Для цього вчені зібрали групу з кількох десятків добровольців, що вже мали досвід прийому цієї речовини, і запропонували їм безкоштовно взяти участь у ще одному кислотному “тріпі”.

Єдиною умовою було лише те, що кожен доброволець повинен був назвати три десятка улюблених і не улюблених музичних композицій, і вибрати в кожній з них найбільш значиму для них ділянку довжиною в 20 секунд. Після цього вчені видавали їм два папірці, на кожному з яких могла перебувати будь-яка з трьох речовин – ЛСД, речовина, ймовірно блокуюча дію “кислоти”, або ж звичайна вода.

Секрети психоделічного космосу

Спостерігаючи за роботою мозку підопічних за допомогою магнітно-резонансного томографа, вчені прийшли до висновку, що “кислота” впливає на роботу дуже невеликої групи нервових клітин, розташованих усередині кори мозку на “шві” між півкулями. Поверхня цих нейронів вкрита особливими серотоніновими рецепторами 5-HT2A, з якими з’єднуються молекули лізергінової кислоти і змушують їх обмінюватися сигналами.

Вплив ЛСД на ці рецептори призводило до несподіваного ефекту – воно змушувало цю частину мозку, яка представляла собою “центр свідомості”, формувати нові асоціації і бачити зв’язки там, де їх раніше не було. Приміром, “психонавти”, які прослуховували раніше нелюбиму ними музику, починали вважати, що вона завжди їм подобалася і що вона займала якусь важливу роль в їх минулому житті.

Щось схоже, як пояснюють вчені, відбувається в головах людей, які страждають від шизофренії через порушення у роботі цих нервових клітин. Мабуть, ЛСД порушує цілісність сприйняття себе, і тимчасово вводить людину в стан, аналогічний тому, який відчувають шизофреніки. Можна сказати, що межі “себе” розпливалися під дією “кислоти”, так як людина втрачала здатність визначати те, де закінчується її особистість і починається навколишній світ.

Блокування 5-HT2A, як показали подальші експерименти, повністю нівелювала всі психоделічні ефекти від прийому ЛСД, причому, якщо вірити учасникам дослідів, зникали навіть ті елементи “тріпу”, які викликалися дією молекул “кислоти” на зовсім інші рецептори. Подальше вивчення цього процесу і зв’язку 5-HT2A з іншими рецепторами, як відзначають вчені, допоможе зрозуміти, чи небезпечний або шкідливий ЛСД для організму і психіки людини, і чи можна його використовувати в терапевтичних цілях, як це задумував Хоффман.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button