Аналітика

35 років тому фантаст Айзек Азімов передбачив, що трапиться в 2019 році

35 років тому, напередодні 1984 року, канадське видання The Star, вражене антиутопією Оруелла «1984», попросило знаменитого фантаста Айзека Азімова написати статтю-прогноз на 2019-й.

Рік був обраний не випадково. Оруеллівський шедевр вийшов з друку в 1949-му — за 35 років до того. Журналістам здалося цікавим з’ясувати, як зміниться наш світ ще через 35 років. Азімов теж зацікавився і дав свою версію розвитку подій.

Зараз ми нарешті досягли того моменту, коли пророцтва відомого письменника можна перевірити.

Що збулося

З точки зору Азімова, людство на шляху до 2019-го повинні були турбувати три найбільш важливі думки:

  • Вірогідність ядерної війни.
  • Масова комп’ютеризація.
  • Використання космічного простору.

Що стосується першого пункту, на дворі стояли доперебудовні роки, коли взаємини між двома наддержавами — СРСР та США — досягали точки кипіння. Світ перебуває на порозі катастрофи, проте футурист все ж вважав за краще залишитися оптимістом.

“Якщо Сполучені Штати і Радянський Союз продовжать чіплятися один до одного, абсолютно марно обговорювати, яким буде життя в 2019 році. В такому випадку лише деякі з нас, наших дітей і онуків залишаться живі, і я не бачу сенсу детально описувати глобальні страждання. Тому припустімо, що ядерної війни не буде.”

Айзек Азімов

Комп’ютеризацію Азімов теж передбачив на диво точно, хоча на початку 1980-х у масовий розвиток цієї сфери мало хто вірив. Причому фантаст зробив зі свого пророцтва ряд додаткових висновків, які сьогодні теж збуваються. Якщо торкнутися цієї теми докладніше, вийде ось що.

1. Масова комп’ютеризація

Її Азімов твердо назвав неминучою. На його думку, до 2019-го суспільство досягне того рівня, коли просто не зможе існувати без комп’ютерів, які будуть використовуватися як в економіці і промисловості, так і в кожному будинку.

Ті країни, які відстають у цьому відношенні, будуть страждати настільки очевидно, що їх уряди самі почнуть вимагати комп’ютеризації, як сьогодні вони вимагають зброї.

Це пророцтво однозначно збулося: сьогодні ПК є практично в кожному будинку навіть у країнах третього світу.

2. Зникнення деяких професій

Цей факт, з точки зору Азімова, є невідворотним наслідком комп’ютеризації. Але при цьому далеко не всіх порадує.

До промислової революції переважна більшість людства займалося сільським господарством та суміжними з ним обслуговуючими роботами. Коли почалася індустріалізація, перехід від ферми до фабрики був швидким і болючим. З комп’ютеризацією перехід від фабрики до чогось нового буде ще швидшим і, як наслідок, ще більш болючим.

Айзек Азімов: Справа навіть не в тому, що комп’ютери віднімуть у людей робочі місця. Просто зникне необхідність у цілому ряді професій: будь-яка канцелярщина, будь-яка конфігурація, будь-які механічні повторювані роботи будуть автоматизовані. Їх почнуть виконувати комп’ютери і керовані ними роботи, причому робити це більш швидко і успішно.

Пророкування теж збулося: до 2019-го вже відмер цілий ряд професій, наприклад телефоністи і стенографісти, а до 2020-го очікується зникнення з ринку десятків інших спеціальностей. Причому, як і передбачав Азімов, це пов’язано якраз з автоматизацією і розвитком комп’ютерних систем управління.

3. Зміна концепції освіти

Наступ комп’ютерів і пов’язані з ним зміни на ринку праці, на думку письменника, потребують кардинальних змін у підході до шкільної (та й подальшої) освіти. Насамперед, воно повинно бути комп’ютеризованим. Якщо до індустріалізації людина могла сито жити, не володіючи грамотою, то в 2019-му це буде неможливо без уміння поводитися з комп’ютерами і орієнтуватися в новому високотехнологічному світі.

Футурист прогнозував зникнення вчителів. Їх до 2019 року цілком можуть замінити комп’ютери, а діти будуть отримувати освіту вдома — не за стандартною шкільною програмою, а в індивідуальному темпі і відповідно до власних інтересів.

В цілому цей прогноз теж можна вважати якщо не справдженим, то активно се стало ся. Принципи виховання та освіти дітей кардинально змінилися, причому все більше батьків віддають перевагу так званому дистанційному навчанню в онлайн-школах.

4. Наростаючі проблеми з екологією

Айзек Азімов: Наслідки людської безвідповідальності з точки зору відходів і забруднення з часом будуть ставати все більш очевидними і нестерпними. Спроби впоратися з цим стануть більш напруженими. Слід сподіватися, що до 2019 року прогрес в області технологій надасть нам інструменти, які допоможуть звернути назад погіршення екології.

Перша половина цього прогнозу, очевидно, збулася: екологічні проблеми у світі дійсно наростають. А ось з другим, на жаль, вийшла промашка: сучасні вчені так і не змогли запропонувати вихід з цієї кризи.

Що не збулося (але, можливо, ще збудеться)

Є й інші моменти, в яких людське суспільство прогресує повільніше, ніж розраховував проникливий фантаст. Ось вони.

1. Роботи в кожному будинку

Азімов як автор законів робототехніки напередодні 1984-го був упевнений: «Мобільний комп’ютеризований об’єкт, він же — робот, вже проник в промисловість. У наступному поколінні він прийде у кожен дім».

Поки цього не сталося. Якщо, звичайно, не вважати повноцінними «мобільними комп’ютеризованими об’єктами» роботи-пилососи, розумні кавоварки і чайники з виходом в інтернет.

2. Успішне освоєння космосу

До 2019 року, за прогнозами Азімова, людство з новими силами повернеться на Місяць і навіть створить там колосальну жилу станцію, працівники якої будуть видобувати корисні копалини і виробляти з них будівельні матеріали, необхідні для зведення інших об’єктів у космосі. Також фантаст передбачав виведення на орбіту глобальних виробництв (це дозволило б зменшити забруднення навколишнього середовища на планеті) і створення величезної космічної електростанції для збору сонячної енергії та передачі її на Землю.

Але щось пішло не так.

3. Мир у всьому світі

Необхідність вирішувати соціальні, освітні, екологічні, космічні питання, від яких прямо залежить існування нашої цивілізації, повинна змусити людство згуртуватися.

Буде рости співробітництво між націями і групами всередині націй — не з-за раптового зростання ідеалізму або порядності, а завдяки холоднокровного усвідомлення: відсутність співпраці означає загибель для всіх.

Так вважав Азімов, передрікаючи навіть створення якоїсь подібності світового уряду. На жаль, у цьому питанні легендарний фантаст знову виявився занадто оптимістичним.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button