Технології

8 змін в людині, що сформувалися під впливом технологій

Технології змінили людську фізіологію. Вони змусили нас по-іншому думати, відчувати, навіть бачити сни. Вони впливають на нашу пам’ять, увагу і цикли сну. Це пов’язано з явищем, відомим в науці як нейропластичність – здатність мозку міняти звичну поведінку на основі нового досвіду.

Yak-tehnolog-zm-nili-nash_1_500

Одні експерти вважають, що сучасні технології мають позитивний вплив: організовують наше життя і звільняють голову для роздумів над важливішими речами. Інші стверджують, що технології скалічили нашу концентрацію уваги, позбавили нас творчого процесу і зробили нетерплячими.

Кожне дослідження з цього питання викликає запеклі дискусії, але і в той же час ми щоразу стаємо на крок ближче до розуміння того, якою мірою технології здатні на нас вплинути. Нижче перераховані кілька основних змін в людському мозку, викликаних сучасними технологіями.

1. Ми бачимо кольорові сни

Телебачення впливає на психіку настільки сильно, що це відбивається навіть на снах. У 2008 році дослідження, проведене в Університеті Данді в Шотландії, показало, що люди старше 55 років, які виросли в епоху чорно-білого кіно, частіше бачать чорно-білі сни. Більш молоді учасники дослідження, які виросли в епоху «Техніколор», майже завжди бачать сни в кольорі. Американська Асоціація психології повторно підтвердила результати даного дослідження в 2011 році.

Читайте також: Пообідня сонливість, або як зберегти бадьорість

Попередні дослідження сновидінь, які проводилися в період з 1900 по 1950, вказали на пряму кореляцію між впливом чорно-білого телебачення і чорно-білими снами. У 1960 -х сни повернулися в «Техніколор» з появою кольорової плівки і телебачення.

2. Ми відчуваємо FOMO …

FOMO (страх, що щось пропускаєш, від « fear of missing out»), визначається як «суміш тривоги, неадекватності і роздратування, яка може охопити людини під час перегляду соціальних медіа».

До появи Instagram і Facebook люди, які вирішували провести тихий суботній вечір вдома з келихом вина під улюблений фільм, також могли шкодувати, що нікуди не вибралися і, можливо, щось пропустили. Але завдяки соцмережам це почуття значно посилилося, так як в нескінченних стрічках ми постійно бачимо пости з фотографіями різноманітних божевільних вечірок, шикарних обідів і друзів, які заливаються пивом. Навіть якщо вам такий відпочинок абсолютно не цікавий, ви все одно замислюєтеся: «Може, мені варто було б зараз робити щось інше?» Це і є FOMO.

3 …. і «синдром фантомної вібрації»

Ми постійно знаходимося в стані підвищеної чутливості до наших мобільних телефонів – настільки, що часто плутаємо, коли він дійсно дзвонить, а коли ні. У 2012 році дослідження, опубліковане в журналі Computers and Human Behavior, виявило, що 89% з 290 студентів, що брали участь в експерименті, переживають «синдром фантомної вібрації» (фізичне відчуття, що телефон вібрував, навіть якщо це не так), раз на два тижні.

Читайте також: Технологічні залежності – чотири типи

4. Ми не можемо спати

Неврологи вважають, що світло екранів ноутбуків, планшетів і смартфонів викликає збої в нашому організмі – зокрема, впливає на вироблення снодійних гормонів. Вплив яскравого світла обманює мозок, змушуючи його думати, що надворі все ще день. Це може мати довгострокові наслідки для циркадних ритмів організму (внутрішніх годин сну). Наші очі особливо чутливі до блакитного світла, який випромінюють екрани. Це істотно ускладнює засипання і навіть може стати причиною безсоння.

5. Наша пам’ять і концентрація істотно погіршилися

У стародавні часи читання напам’ять було дуже цінним навиком – від студентів часто було потрібно цитувати по пам’яті цілі книги. У нашу епоху, коли практично будь-який клаптик інформації може стати миттєво доступним, ми абсолютно не турбуюємося про збереження або запам’ятовування будь-яких фактів. Навіщо запам’ятовувати столицю Мозамбіку, якщо її можна просто «заґуглити»?

У 2007 році вчений-невролог опитав 3000 осіб і виявив, що молоді респонденти були менш схильні пам’ятати стандартну особисту інформацію, наприклад, день народження родича або навіть власний номер телефону. Дослідження також показали, що калькулятори можуть знизити прості математичні навички. Деякі люди не можуть переміщатися у своїх містах без допомоги GPS.

Читайте також: 10 способів збереження пам’яті

Соціальні медіа та інтернет в цілому також скоротили концентрацію уваги. Людям важко читати книги протягом тривалого часу, найчастіше вони просто пробігають очима по сторінці, а не читають кожне слово.

6. У нас покращилися візуальні навички …

Дослідження 2013 показало, що деякі комп’ютерні ігри підвищують навички прийняття рішень, засновані на візуальних сигналах, а також здатність аналізувати інформацію про фізичне середовище. А комплексні стратегії можуть поліпшити «когнітивну гнучкість» мозку – можливість перемикатися між завданнями, тим самим збільшуючи здатність людини працювати в багатозадачному режимі.

7 …. але погіршився контроль над імпульсивністю

Те ж дослідження відеоігор показало наявність проблем в геймерів з тим, щоб приборкати імпульсивну або агресивну поведінку – вони більш схильні до миттєвої агресії в реальному житті.

8. Ми стали більш креативними

Технології стали доступнішими для творчих людей. Автор Клей Ширки стверджує, що інтернет посилює «когнітивний надлишок» – надлишкові можливості мозку, які ми можемо виділити на досягнення цілей, що приносять нам задоволення. Соціальні медіа пропонують користувачам взаємодіяти з текстами, зображеннями та відео в тій мірі, в якій це неможливо з телебаченням. Соцмережі сприяють тому, щоб чимось ділитися, користувачі стають більш схильними до створення та спільного використанню інформації – будь то альбом Flickr, огляд популярних книг, доповнення у Вікіпедії або проект із серії «зроби сам».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments