Екологія

Розкрито таємницю того, куди пропадає пластик з океану

Вчені вважають, що вони з’ясували, чому в наших океанах виявляється так мало пластику, незважаючи на те, що туди скидаються мільйони тонн – його поїдають бактерії.

Вчені з Королівського інституту морських досліджень Нідерландів (NIOZ) довели, що широко поширена бактерія Rhodococcus ruber перетравлює пластик, перш ніж перетворити його в вуглекислий газ та інші менш шкідливі речовини. 

“Ми вперше довели, що бактерії дійсно перетравлюють пластик у СО2 та інші молекули», — сказав Маайке Гудріан, докторант NIOZ. “Це, звичайно, не вирішення проблеми пластикового бульйону в наших океанах. Однак це ще одна частина відповіді на питання, куди подівся весь “відсутній пластик” в океанах”.

Для дослідження команда провела лабораторні експерименти, подаючи пластик бактеріям у морській воді після того, як вона була оброблена ультрафіолетовим світлом, щоб імітувати вплив сонця. Відомо, що сонячне світло розщеплює пластик на крихітні шматочки, які легше засвоюються бактеріями.

За оцінками команди, лише Rhodococcus ruber може знищити щонайменше один відсоток доступного пластику на рік.

Попередні дослідження припускали, що велика кількість пластику в океанах і морях опускається в нижні шари океанів, що ускладнює його виявлення, але нове дослідження говорить про те, що значна кількість пластику може бути перетравлено поширеними бактеріями.

Дослідники заявили, що технічно можливо використовувати бактерії для очищення більшої кількості пластику в океані, але попередили, що для цього потрібно буде вирощувати «величезну кількість» бактерій. Така схема також може призвести до утворення тривожної кількості вуглекислого газу, який завдасть шкоди планеті.

Rhodococcus ruber зустрічається по всьому світу і в достатку міститься в грунті, воді і морському середовищі.

Цей вид був обраний для тестування, оскільки відомо, що він перетворює ряд шкідливих забруднювачів, включаючи промислові хімікати та пестициди, у нешкідливі молекули. Довівши це в лабораторії, команда тепер хоче з’ясувати, чи харчуються дикі бактерії пластиком, і розпочала пілотні експерименти з відкладеннями, зібраними з дна Вадденського моря.

“Перші результати цих експериментів вказують на те, що пластик розкладається навіть у природі», — додала пані Гудріан. “Я розглядаю це як частину мозаїки в питанні про те, де залишається весь пластик, який зникає в океанах… перетравлення бактеріями може частково пояснити це”.

Голландські дослідники вважають, що сонячне світло відіграє важливу роль у руйнуванні мікропластику. За їхніми оцінками, близько двох відсотків видимого плаваючого пластику може зникати таким чином з поверхні океану щороку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button