Земля

Активність рослин сповільнила глобальне потепління в 21 столітті

Незвичайне уповільнення темпів глобального потепління в першому десятилітті 21 століття могло бути пов’язано з тим, що рослини відреагували на підвищення частки СО2 в атмосфері і почали поглинати більше вуглекислоти, ніж раніше.

beb3fbbda6b3f8445ae29f779276d43c
“На жаль, збільшення апетитів рослин недостатньо для того, щоб зупинити зміну клімату. Ми показали, що рослинність дійсно поглинає більше СО2, ніж раніше, і пояснили, чому це відбувається. З іншого боку, ми не знаємо того, яка саме частина рослинного світу швидше за все поглинає вуглекислоту і як довго це зростання триватиме, і що воно означає для клімату Землі”, — заявив Тревор Кінен (Trevor Keenan) з університету Каліфорнії в Берклі (США).

Кліматологів давно цікавлять причини загадкового “уповільнення” зміни клімату, які ми спостерігаємо, починаючи з 1998 року. Поки що серед учених немає єдиної думки на рахунок того, що викликає уповільнення. Частина з них приписують цю роль водам світового океану, які активно поглинають вуглекислоту, а інші — антропогенним аерозолям в атмосфері Землі.

Відносно недавно британські дослідники припустили, що це уповільнення могло насправді не існувати, а виникнути через зміни способу виміру температур за допомогою морських буїв.

Кінен і його колеги прийшли до висновку, що уповільнення дійсно існувало, і що воно було пов’язане з тим, як рослини реагують на підвищення концентрації СО2 в атмосфері, зіставивши те, як змінювалася частка СО2 в атмосфері з 1960 року по теперішній час і кількість біомаси, виробленої рослинністю.

Використовуючи ці дані і комп’ютерні моделі, розроблені на базі даних, отриманих Міжурядовою групою експертів по зміні клімату при ООН (IPCC), вчені прийшли до висновку, що рослини сьогодні поглинають на 60 мільярдів тонн СО2 більше, ніж вони це робили в 1900 році, незважаючи на скорочення площі через масові вирубки лісів. Це, як вважають вчені, і загальмувало зростання глобального потепління і зупинило підвищення частки СО2 в атмосфері на показнику майже 2 частини на мільйон в рік.

Дане гальмування, за словами кліматологів, пов’язано з двома чинниками – підвищенням ефективності фотосинтезу ерез більш високі частки СО2 в атмосфері і зростанням ККД дихання рослин (вночі рослини, як і тварини, що споживають кисень, хоча і не в таких великих кількостях). На частку першого фактору припадає близько 73% від цього підвищення продуктивності рослин, а на другий – близько 26%.

Як підкреслюють вчені, підвищення частки СО2 в атмосфері все одно триває, тільки цей процес відбувається не так швидко, як на те вказує зростання антропогенних викидів парникових газів. Рослини навряд чи самі зможуть зупинити глобальне потепління, і поки не зрозуміло, чи зможуть вони і далі підвищувати свою продуктивність по мірі зростання частки СО2 в повітрі, укладають кліматологи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button