Земля

Аналіз руху тектонічних плит пояснює, чому Анди такі довгі

Розроблено новий метод оцінки зміни швидкості руху тектонічних плит.

Дослідники з Копенгагенського університету розробили метод, який дозволяє з високою точністю оцінити, як літосферні плити Землі міняли швидкість за останні мільйони років. Результати аналізу представляють нову гіпотезу, яка пояснює величезні розміри Анд.

Теорія тектоніки вважає, що літосферні плити покривають поверхню Землі, як масивні шматочки головоломки. Щороку вони зміщуються на кілька сантиметрів приблизно з однаковою швидкістю. Але час від часу ці плити можуть раптово прискорюватися або сповільнюватися.

Дослідники розробили метод оцінки швидкості руху літосферних плит, який використовує геологічні дані з високою роздільною здатністю. Зазвичай вони використовуються, щоб розрахувати рух плит відносно один одного. Дослідники застосували ті ж дані для розрахунку змін руху плит щодо самої планети. Результат забезпечує оцінки з безпрецедентною точністю, кажуть автори роботи.

Анализ движения тектонических плит объясняет, почему Анды такие длинные

Карта літосферних плит. Зображення: Hasterok et al., Earth Science Reviews

За допомогою цього методу оцінки вчені розрахували, що Американська плита сповільнилася на 13% протягом періоду, який відбувався 10 – 14 млн років тому і на 20% протягом іншого періоду від 5 до 9 млн років тому. Дослідники вважають, що взаємодія між розширенням гір і більш низькою швидкістю плити була пов’язана з явищем, званим розшаруванням. Велика кількість нестабільного матеріалу під Андами звільнилося і занурилося в мантію, що викликало серйозні зміни в конфігурації плити.

Цей процес змусив Анди змінити форму і вирости в сторони. Саме в ці періоди гірський ланцюг розширився до Чилі на заході і Аргентини на сході. У міру того як плита накопичувала більше гірського матеріалу і ставала важче, її рух сповільнювався. Анди — найдовша надводний гірський ланцюг на Землі. Він простягається на 8 900 км уздовж західної периферії Південної Америки, має ширину до 700 км і в деяких місцях піднімається майже на сім км в небо.

Крім моделювання змін Анд дослідники також протестували свій метод на шість інших областях літосферних плит. Результати підтверджують коректність моделювання. Новий метод можна використовувати для всіх плит, для яких доступні геологічні дані з високою роздільною здатністю. Його можна використовувати для уточнення історичних моделей тектоніки і реконструкції геологічних явищ, які залишаються неясними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button