Земля

Оновлена модель показує, що північний магнітний полюс швидко рухається у бік Сибіру

Вчені відновили Всесвітню магнітну модель і випустили її на рік раніше, ніж планувалося, через швидкість, з якою полюс переміщується від Канади до Сибіру.

Рух північного магнітного полюса /© NOAA NCEI/CIRES.

Північний магнітний полюс — точка на поверхні Землі, що позначає магнітну північ (напрямок на північ, яку вказує компас). В результаті глибинних геологічних процесів потік розплавленого заліза створює магнітне поле з полюсами поблизу географічних Північного і Південного полюсів. Однак, на відміну від географічних, магнітні полюси можуть рухатися — і в останні роки північний рухався швидше, що зумовило необхідність дострокового оновлення Всесвітньої магнітної моделі (WMM).

WMM спільно підтримується вченими з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США і Британської геологічної служби. Вона докладно показує стан магнітного поля Землі в конкретний час, а дані для моделі надходять з супутників і від 160 наземних обсерваторій. Модель грає важливу роль в навігаційних системах усього світу. WMM використовується для найбільш широкого спектру навігаційних додатків — як в роботі GPS, так і для військових систем орієнтування. На ній зав’язано, наприклад, рух суден. У нормі модель оновлюють кожні п’ять років — так що теоретично, якщо швидкість руху полюса не буде зростати, в наступний раз це має статися до 2025 року.

На сьогодні достеменно невідомо, чому відбувається дрейф полюсів. Передбачається, що це пов’язано з рухом сильно розігрітих потоків на границі ядра і мантії планети. Механізм, що керує цими потоками, описаний на рівні теорій. Передбачається, що текучий розплавлений метал, розпечений до 3000 °C, призводить магнітне поле в рух, тягнучи його за собою.

“Ми вважаємо, що реактивний потік на “верхівці” планети втягнув в себе північний магнітний полюс, тим самим перетягуючи його від Канади в бік Росії”, — пояснює доктор Кіран Бегган, співробітник Британської геологічної служби.

Як північний магнітний полюс переміщувався з початку минулого століття / © Baomoi

Вперше обидва магнітних полюси були виявлені в 1831 році, і з цього часу напрям їх руху та швидкість відстежувалися вченими. З моменту свого відкриття північний магнітний полюс «пройшов» близько 2250 кілометрів. У 90-ті роки ХХ століття він помітно розігнався: якщо до того полюс за рік зміщувався приблизно на 15 кілометрів, то до початку двохтисячних почав додавати до швидкості мало не по 10 кілометрів в деякі роки. Рекорд швидкості — близько 55 кілометрів за рік — змінився невеликим спадом. Зараз полюс знову «на підйомі», але дослідники вважають, що в найближчі роки швидкість трохи зменшиться.

Невідомо також, чому практично не змінюється швидкість руху південного магнітного полюса. З моменту відкриття він всього один раз додав до звичайного річного шляху буквально десяток кілометрів.

Дослідники припускають, що збільшення швидкості руху північного магнітного полюса не зробить сильного впливу на більшість людей. Однак це зачіпає багато сфер нашого життя — від оновлень додатків на смартфоні до роботи авіації.

Раніше вчені припустили, що магнітні полюси Землі можуть і не помінятися місцями, а у магнітного поля Юпітера і зовсім не знайшли північного полюса.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button