Земля

У старозавітній вбиральні в Єрусалимі знайшли бактерії, що викликають дизентерію

У вигрібних ямах юдейського царства знайшли одноклітинні бактерії, які викликали дизентерію.

Дослідники з Кембриджського університету знайшли сліди одноклітинного мікроорганізму кишкової лямблії (Giardia duodenalis) в древніх фекаліях з двох вигрібних ям в Єрусалимі. Це найстаріший з відомих прикладів зараження людей цим паразитом, що викликає діарею.

Археологи взяли зразки фекалій з осаду під туалетами, виявленими в двох будівельних комплексах, розкопаних на південь від Старого міста. Будівлі датуються VII ст. до н.е., коли Єрусалим був столицею юдейського царства, описаного в Старому завіті. Стародавні тексти містять згадки про потужної діареї, яка вражала жителів Близького і Середнього Сходу, але дотепер причина розлади не була ясна.

Дослідники використовували біомолекулярний метод для аналізу зібраних зразків калу. Вони перевірили їх на три найбільш поширених паразита, що викликають спалахи дизентерії: Entamoeba, Cryptosporidium і Giardia. Перші два тести дали негативні результати, а останній аналіз підтвердив наявність патогену.

Той факт, що ці паразити були присутні у відкладеннях з двох єрусалимських вигрібних ям залізного віку, передбачає, що дизентерія була ендемічною в Іудейському королівстві. Дизентерія — це термін, що описує кишкові інфекційні захворювання, викликані паразитами і бактеріями, які викликають діарею, спазми в животі, лихоманку і зневоднення. Це може бути фатальним, особливо для маленьких дітей, – говорить Пірс Мітчел, співавтор дослідження

Обидва досліджених туалету мали різьблені кам’яні сидіння, майже ідентичні по дизайну: неглибока вигнута поверхня для сидіння, великий центральний отвір для дефекації і додатковий отвір в передній частині для чоловічого сечовипускання.

Один з туалетів був знайдений в маєток Армон ха-Наців, оточеному декоративним садом. Дослідники вважають, що воно було побудовано за часів правління ассірійського царя Манасії в середині VII ст. до н.е. Друга споруда — Будинок Ахіеля, житловий будинок, що складається з семи кімнат, в якому проживала сім’я з вищого стану. Дату споруди не вдалося точно визначити, вона варіюється між VIII і V ст. до н.е.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button