Земля

Вчені прогнозують підвищення рівня океану на 60 метрів

Кліматологи з’ясували, що Антарктида танитиме нарівні з Гренландією і Арктикою у міру подальшого наповнення атмосфери парниковими газами, що може призвести до підвищення рівня моря на 60 метрів до кінця тисячоліття, якщо людство не перестане добувати і спалювати нафту, газ і вугілля.

14-09-15-foto-600x362-1

Знищення усіх відомих людству запасів нафти, газу, вугілля та інших викопних видів палива призведе до повного зникнення всієї льодової шапки Антарктиди і підвищення рівня моря на 60 метрів, пишуть кліматологи в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

“Ми показали наступне – якщо ми не хочемо того, щоб Антарктика повністю розтанула, ми більше не можемо добувати паливо з надр Землі і викидати вуглекислоту в атмосферу, як ми це робили раніше і робимо зараз. Якщо ми це не припинимо, то ті землі, які зараз є домом для цілого мільярда чоловік, опиняться під водою в найближчому майбутньому “,
– заявив Кен Калдейра (Ken Caldeira) з Інституту науки Карнегі у Стенфорді (США).

Як з’ясували Калдейра і його колеги, катастрофічні наслідки загрожують Землі навіть у тому випадку, якщо будуть спалені не всі запаси вуглеводнів і викопного палива, а всього 8-10% від їх маси. У такому випадку зруйнуються не тільки льодовики в західній частині Антарктики, але і в її східній половині, що призведе до підвищення рівня моря на кілька десятків метрів.

Учені прийшли до такого висновку, створивши комп’ютерну модель того, як буде змінюватися вигляд Антарктики в найближчі 10000 років під дією зростання глобальних температур, викликаних антропогенними факторами. Під час цих розрахунків дослідники не зупинялися на відносно “скромних” сучасних показниках і “спалювали” все або значну частину запасів вуглеводнів.

14-09-15-foto-600x340-1
Як пояснюють учені, якщо спалити все викопне паливо за наступне століття, то льоди Антарктики повністю зникнуть навіть не за десять, а всього за одну тисячу років. У результаті цього рівень моря виросте відразу на 60 метрів, а більша частина сучасних прибережних територій багатьох держав Азії та Європи опиниться під водою. Кожне століття рівень моря буде рости відразу на три метри.

Навіть якщо політикам вдасться домовитися в цьому грудні в Парижі і виробити загальний план того, як утримати глобальне потепління на позначці в два градуси за поточне століття, майбутнє Антарктики, стверджують Калдейра і його колеги, все одно буде перебувати під великим питанням.

Читайте також: 

Західна частина її льодовиків вже була дестабілізована, і її доля буде незрозумілою навіть при реалізації всіх кліматичних ініціатив. У кожному разі вчені пророкують те, що рівень моря, швидше за все, підвищиться на кілька метрів в результаті танення антарктичних льодів, навіть якщо нічого поганого не станеться.

Головна проблема полягає в тому, що кліматологи раніше взагалі не розглядали Антарктику в якості одного з головних джерел підвищення рівня моря – цю роль вчені віддавали льодовикам Гренландії і льодовому щиту Арктики, які знаходяться в набагато більш нестабільному стані. Розрахунки Калдейра і його колег показують, що льодова броня Антарктики є настільки ж повноправним гравцем у цій катастрофі, як і її північні “побратими”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button