Екологія

Аномальна спека в Австралії «зварила» тисячі кажанів

Найпотужніші хвилі спеки, які вразили цього тижня Австралію, почали вбивати сотні і тисячі кажанів, викликаючи їх перегрів мозку та інших життєво важливих органів.

«Можна сказати, що в таких умовах кажани «варяться» в повітрі. При температурі 44 градуси Цельсія їх мозок у буквальному сенсі закипає — вони втрачають контроль над собою і не можуть нормально орієнтуватися в просторі», — заявила Кейт Райан (Kate Ryan), еколог з міста Кембеллтаун, чиї слова передає LiveScience.

Одним з наслідків глобального потепління вважаються так звані «екстремальні погодні явища» – періоди аномальної спеки взимку або холоду влітку, хвилі спеки, тижневі проливні дощі, посухи та інші феномени, пов’язані з «неправильною» погодою.

Як зазначають дослідники, частота подібних явищ у майбутньому буде тільки зростати по мірі подальшого розвитку глобального потепління, і вони будуть охоплювати всі великі території. Це призведе, як показують розрахунки західних кліматологів, до різкого збільшення смертності – кожен «зайвий» градус спеки влітку буде підвищувати число померлих людей на 5%.

Перші наслідки цього явища жителі Австралії змогли спостерігати на минулих вихідних, коли на більшій частині країни запанувала чергова хвиля літньої спеки. Температури повітря в центральних і південних частинах континенту піднялися до позначки в 40-44 градуси Цельсія, що призвело до масової загибелі сіроголових летючих лисиць (Pteropus poliocephalus) – найбільших кажанів Австралії, занесених у Червону книгу.

Ці кажани істоти, на відміну від більшості родичів з помірних широт, живуть і ночують на гілках дерев, плодами яких вони живляться, а не в печерах, що не дозволяє їм рятуватися від перегріву і променів Сонця. Рекордно високі температури, що панують в Австралії в останні три дні, як зазначає еколог, вкрай негативно позначилися на стані колоній Pteropus poliocephalus і багатьох інших рукокрилих.

За підрахунками Райан, тільки в околицях Кемблеллтауна екологи та місцеві жителі знайшли тисячі тіл кажанів, вже загиблих або померлих від теплового шоку, приблизно дві сотні яких померло під час безуспішних спроб врятувати. Особливо сильно постраждали молоді особини, позбавлені здатності керувати температурою тіла.

У найближчі дні, як очікують екологи, хвиля спеки спаде, однак до того часу ще більша кількість кажанів «звариться» наживо. Повторні періоди аномально високих температур можуть поставити летючих лисиць з Кембеллтауна та інших регіонів Австралії під загрозу вимирання, укладає Райан.

Кнопка «Наверх»