Екологія

Запаси ґрунтових вод можуть не відновитися після посухи

Вчені з Каліфорнійського університету в Ріверсайді показали, що ґрунтовим водам потрібно в середньому три роки, щоб відновитися після посухи. Але якщо посуха буде сезонною, відновитися вони не зможуть.

Поряд з ураганами та лісовими пожежами існує ще один важливий, але рідко обговорюваний ефект зміни клімату – забруднення води та затоплення земель, що посилюється посухою, що виснажує підземні води. Вода зі снігу і дощу просочується глибоко в землю між шарами ґрунту і накопичується в водоносних горизонтах. Фермери використовують ці підземні води для зрошення своїх посівів, коли вони не можуть отримати достатню кількість води з поверхневих джерел.

За оцінками, у всьому світі від підземних вод залежать близько двох мільярдів осіб. Однак надмірне використання підземних вод у поєднанні з посухами призвело до затоплення поверхні суші, пошкодивши найважливішу інфраструктуру, включаючи дороги, будівлі, каналізацію та водопровідні труби. Нова робота показала, що для відновлення запасів води у водоносних горизонтах потрібен значний час, і не завжди вони встигають наповнитися знову через потребу людей в цьому ресурсі під час посух.

Для відновлення рівня ґрунтових вод після посухи новим опадам потрібен час, щоб просочитися через ґрунт і поповнити виснажений водоносний горизонт. Дослідники показують, що цей процес може зайняти до декількох років у районах з глибшим рівнем ґрунтових вод. Попередні дослідження засухи ґрунтових вод в основному ґрунтувалися на комп’ютерному моделюванні й охоплювали менші площі. Нова робота ґрунтувалася на 30-річних щоденних вимірах 600 свердловин по всій країні.

У середньому дослідники визначили, що для того, щоб засуха без дощової води перетворилася на посуху без ґрунтових вод, потрібно близько двох років, хоча в деяких випадках це займає до 15 років. Через тривалий час затримки ефекти не відчуваються і не проявляються відразу. Однак вони можуть бути серйозними.

Посуха ґрунтових вод в поєднанні з відкачуванням води з них може привести до поступового й нерівномірного осідання ґрунту. Це відома проблема в Центральному Вааллі Каліфорнії. Осідання ґрунту завдає незворотної шкоди інфраструктурі, будівлям і дорогам. У міру зниження ґрунту і зниження рівня води забруднюючі речовини в ґрунті, такі як миш’як, можуть потрапити в воду й отруїти її. У прибережних районах водоносні горизонти, виснажені посухою і відкачуванням, можуть заповнюватися солоною морською водою, що робить підземні води непридатними для пиття або ведення сільського господарства.

Стаття вчених опублікована в Journal of Hydrology.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button