Здоров'я

Рожевий колір пригнічує агресію: цікава теорія Шаусса

А чи знаєте ви, що якщо дивитися на певний відтінок рожевого кольору, то можна заспокоїти нерви, знизити артеріальний тиск і зменшити частоту пульсу? До такого висновку прийшов американський психолог Олександр Шаусс.

Особливий колір

Відомий швейцарський психолог Макс Люшер у свій час розробив теорію, згідно з якою переваги того чи іншого кольору диктуються ендокринною системою людини. Взявши цю гіпотезу на озброєння, американський психолог Олександр Шаусс ризикнув припустити, що існує і зворотний зв’язок: колір може впливати на ендокринну систему і психіку людини.

У 1979 році в журналі «Ортомолекулярна медицина» Олександр Шаусс опублікував статтю, в якій стверджується, що особливий відтінок рожевого кольору надає заспокійливий ефект, уповільнює пульс, дихання і серцевий ритм. Примітно, що перші експерименти з різними відтінками рожевого кольору Олександр Шаусс проводив на собі. Психолог дійшов висновку, що рожевий колір викликає неконтрольоване розслаблення м’язів.

Рожевий Бейкера-Міллера

Спираючись на свої спостереження, Олександр Шаусс порахував, що рожевий колір можна використовувати для придушення насильства і агресії. Так, після публікації своєї роботи Шаусс приступив до цікавого експерименту. У виправному центрі Сіетла психолог домовився з офіцерами, щоб ті перефарбували камери в рожевий колір і помістили в них нових ув’язнених, у яких є виражена схильність до насильства.

Експеримент тривав більше 150 днів, і за цей період дійсно не було відзначено жодного випадку агресивної поведінки з боку ув’язнених. А відтінок рожевого, який використовувався в цьому експерименті, назвали на честь двох офіцерів в’язниці, які погодилися на проведення експерименти: рожевий Бейкера-Міллера.

Теорія Шаусса в дії

Після успішного експерименту Олександра Шаусса, у виправних установах багатьох країн вирішили перефарбувати камери в рожевий Бейкера-Міллера, і скрізь такий захід приніс свої плоди. Укладені ставали спокійними і менш агресивними.

А в 1979 році на стадіоні Університету Айови перефарбували в рожевий гостьову роздягальню. Таке завдання дав тренер місцевої команди, розраховуючи, що противник буде менш агресивним і пасивним. Примітно, що до таких хитрощів вдавалися до 90-х років, однак незабаром спортивні комітети це стали забороняти, вимагаючи, щоб роздягальні обох команд нічим не відливалися.

Критика

Природно, у будь-якої теорії, навіть якщо вона підтверджується фактами, завжди знайдуться противники і критики. Так, наприкінці 80-х років американські психологи проводили експерименти з білим і рожевим Бейкера-Міллера. За заявою вчених, вони не помітили ніяких відхилень у частоті пульсу і кров’яного тиску у добровольців, які дивилися на білий і рожевий кольори.

Теорію Шаусса досі перевіряють різними дослідженнями. До якого б висновку не прийшли вчені, можливо, вам цей колір дійсно допоможе заспокоїтися.

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button