Наука

Антивіковий препарат продовжує життя, але тільки одній статі

Знайти ліки від старості — заповітна мрія людства, але цілком може виявитися, що для чоловіків і для жінок їх доведеться розробляти окремо. У будь-якому випадку, один з найперспективніших препаратів проти старіння, рапаміцин, по-різному впливав на самців і самок дрозофіл, продовжуючи життя одним і не впливаючи на інших. Дослідження опубліковано в журналі Nature Aging.

Плодові мушки можуть допомогти “намацати” шлях до комфортної старості/ © K. Link / Max Planck Institute for Biology of Ageing

Тривалість життя у жінок помітно вище, ніж у чоловіків. Однак в кожній бочці меду знайдеться ложка дьогтю: в старості жінки частіше за чоловіків страждають від вікових захворювань і побічних реакцій на прийняті ліки.

Таким чином, довгострокова мета дослідників полягає в тому, щоб чоловіки жили так довго, як жінки, а жінки в старості були такими ж здоровими, як чоловіки. Але для цього вченим потрібно зрозуміти, звідки беруться відмінності в міжстатевих механізмах старіння.

Вчені з Інституту біології старіння Товариства Макса Планка (Німеччина) і Університетського коледжу Лондона (Великобританія) вивчали вплив рапаміцину — перспективного антивікового препарату — на самців і самок дрозофіл. Відомо, що рапаміцин уповільнює клітинний ріст і пригнічує активність імунної системи, що використовується при лікуванні раку і трансплантації внутрішніх органів.

Виявилося, у дрозофіл, яким згодовували рапаміцин, сповільнилися вікові патології кишечника і збільшилася тривалість життя майже на два тижні — великий термін для істот, які в середньому живуть два-три місяці. Однак такий ефект спостерігали тільки у самок мух. Самці дрозофіл — які отримували рапаміцин і сиділи на «контрольній» дієті – прожили однаково довго (до слова, дещо менше «контрольних» самок).

Вчені пов’язують результати дослідження з підвищеною аутофагією — процесом видалення клітинних відходів – в кишечнику самок, які отримували рапаміцин. У самців рівень аутофагії спочатку вище, тому вплив препарату не поліпшило стан їх кишечника.

Аналогічні результати отримали на лабораторних мишах, які філогенетично вже набагато ближче до людини, ніж дрозофіли. Іншими словами, якщо рапаміцин все ж будуть застосовувати як антивіковий препарат для людей, швидше за все, позитивний ефект виявлять тільки жінки, тоді як чоловікам він не допоможе.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button