Наука

Арахнологи з’ясували, хто робить павуків такими жахливими

Нове дослідження показало, що новини про зустрічі людей з павуками часто містять помилки або перебільшені формулювання. Це впливає на ставлення людства до павуків в цілому. Дослідники поділилися висновками в журналі Current Biology.

Дослідники проаналізували газетні статті за останнє десятиліття. Ці статті були опубліковані в десятках країн, але незважаючи на те, що їх писали автори з різних регіонів, майже половина з них містила помилки.  І ця неправда про павуків мала явно негативний відтінок. Всього для дослідження було вивчено понад 5 000 статей, опублікованих з 2010 по 2020 рік у 81 країні на 40 мовах.

“Переважна більшість контенту про павуків говорить про те, що вони лякають і завдають людям біль», — говорить Кетрін Скотт. Насправді зазначає вона, – “павуки майже ніколи не кусають людей”.
Арахнолог Скотт вивчає павуків в університеті Макгілла в Монреалі, Канада.

З приблизно 50 000 видів павуків, відомих науці, небезпечні лише деякі. Насправді павуки захищають людей, поїдаючи комах, таких як комарі, які поширюють хвороби. За словами Скотта, навіть павуки, які можуть становити загрозу, такі як коричневий відлюдник і Чорна вдова, рідко кусають людей.

Але повні помилок зведення новин малюють павуків в іншому світлі. У деяких історіях про укуси павуків звинувачували види, які навіть не живуть там, де стався укус. Інші повідомляли, що у людей, укушених павуками, проявлялися симптоми, які не відповідають реальним укусів. За словами Скотт “багато історій про укуси павуків не містили жодних доказів того, що в них був замішаний який-небудь павук”.

Більше чотирьох з кожних десяти статей “представляли” поведінку павуків в сенсаційному світлі. У роздутих історіях для опису павукоподібних часто використовувалися такі слова, як “противний”, “вбивця”, “агонія” і “кошмар”. Причому міжнародні та національні газети частіше використовували сенсаційні терміни, ніж регіональні видання. Історії, в яких брав участь експерт з павуків, були менш сенсаційними.

Скотт стверджує, що якби люди знали правду про павуків, вони б витрачали менше часу на те, щоб звинувачувати їх в укусах. Люди також можуть менш імовірно вбивати павуків пестицидами, які токсичні для інших видів (включаючи людину).

Поліпшення суспільного іміджу павуків може навіть підвищити зусилля по збереженню в цілому.

“Павуки унікальні тим, що вони дуже добре вміють привертати увагу людей», — каже Ліза Тейлор, арахнолог з Університету Флориди в Гейнсвіллі, яка не брала участі в дослідженні. – Якщо ця увага поєднується з реальною інформацією про те, наскільки вони чарівні… тоді я думаю, що павуки добре підходять для ролі крихітних представників дикої природи в цілому».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button