Наука

Глобальне потепління виявилося швидше еволюції

Планета нагрівається, і життя повинно адаптуватися до нових умов. Але якщо потепління продовжиться, багато видів можуть зіткнутися з великими проблемами, впевнені вчені.

«Зараз еволюція розвивається повільніше, ніж глобальне потепління», – заявив Фредрік Ютфельт, доцент кафедри біології Норвезького університету науки і технологій (NTNU).

Ютфельт – старший автор нової статті в журналі Proceedings of the National Academy of Science. Він і його дослідницька група в NTNU витратили чотири роки на вивчення того, як вид тропічних риб даніо-реріо (Danio rerio), адаптується до теплішого клімату.

«Це найбільший експеримент по штучній еволюції, який був проведений на хребетних з наголосом на стійкість до спеки», – підкреслює Ютфельт.

Дослідницька група використовувала для експериментів рибок даніо, спійманих в дикій природі. Потім риб свідомо розводили, виходячи з їх здатності переносити екстремальні теплі періоди. Дослідники спостерігали за життям приблизно 20 000 особин в шести поколіннях. Дослідники дійсно змогли виміряти еволюційну адаптацію хребетних до теплішого клімату в лабораторії.

Глобальне потепління виявилося швидше еволюції
Якщо потепління триватиме, багатьом видам буде складно встигнути. Даніо (Danio rerio) – один з них. Фото: Пер Харальд Олсен, NTNU.

«Проблема в тому, що еволюція вимагає багатьох поколінь. Еволюція збільшила стійкість до спеки у риб тільки на 0,04 ° C за покоління. Це повільніше, ніж потепління, яке вже загрожує багатьом видам риб », – пояснює Ютфельт.

«Зараз земна куля нагрівається так швидко, що риба, можливо, не зможе досить ефективно адаптуватися до найтепліших періодів», – робить висновок Рейчел Морган, провідний автор дослідження.

Еволюція означає, що особини, які найкраще пристосовані до умов навколишнього середовища, виробляють більш родюче потомство, ніж інші представники їхнього виду. Протягом декількох поколінь ці зміни можуть накопичуватися і змінювати сам вид. Особливо спекотні періоди можуть завдати шкоди деяким рибам або зробити їх нездатними до розмноження. При перевищенні певної температури велика частина риби загине. Зміна клімату збільшує середню температуру Землі і, крім того, викликає більш часті й інтенсивні хвилі тепла. Як організми пристосовуються до цих нових умов, залежить від їх здатності протистояти жарі, акліматизації та здатності передавати корисні властивості наступному поколінню.

Малоймовірно, що деякі популяції даніо і інші види тропічних риб зможуть впоратися з температурами, які чекають планету до кінця сторіччя. Еволюція просто не встигне їх врятувати.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button