Земля

Аргументи на користь виникнення життя на Марсі

Інститут перспективних досліджень, який зіграв важливу роль у становленні таких знаменитостей, як Альберт Ейнштейн і Курт Гедель, провів ряд бесід на честь дня народження одного зі своїх найзнаменитіших викладачів – Фрімена Дайсона. Він вніс важливий внесок у розвиток цілого ряду полів і подарував нам концепт сфери Дайсона. Бесіди охоплюють найрізноманітніші сфери, а ми з задоволенням перекажімо вам найцікавіші з них. Ось, наприклад, думки Джозефа Кіршвінка з Каліфорнійського технологічного.

За останні кілька тижнів було багато розмов про те, що життя могло зародитися на Марсі. Кіршвінк навів ряд паралельних прикладів того, що життя могло початися на червоній планеті, але всі вони стосуються зовсім юною середовища і різко контрастують з молодою Землею.

Кіршвінк почав з того, що самий ранній геологічний період називався Hadean (Гадей), що відносить нас до підземного світу, натякаючи на пекельні умови, які тріумфували після зіткнення, що сформував Місяць. Водночас на Марсі називається Noachian (Ноїв), оскільки (майже доведено) на Марсі тоді була величезна кількість поверхневих вод.

Хімічний аргумент

Були у Марса й інші цікаві риси, які могли змусити місцеву хімію перевтілитися в біохімію. Одним з ключових інгредієнтів життя на Землі є рибоза – цукор, який утворює більшу частину основи ДНК і РНК. Якщо ви спробуєте зробити рибозу з найпростіших хімічних речовин, які були присутні на юній Землі, ви отримаєте товсту грудку органічних молекул, що не розчиняються у воді. Додайте кілька простих мінералів (на кшталт бората і деяких оксидів молібдену) і отримаєте багато рибози.

Кіршвінк зазначає, що ці мінерали утворюються тільки в сухих пустельних місцях на Землі. На його думку, юна Земля була дуже вологою. Практично вся її поверхня, вважає Кіршвінк, була покрита водою в період Гадеа, а рух тектонічних плит не міг початися в умовах теплої і тонкої кори того часу.

У той же час, стверджує вчений, Марс мав необхідні умови для формування цих мінералів. Метеорити, місце народження яких Марс, підтверджують, що планета колись володіла потужним магнітним полем, що призвело б до утворення озонового шару. Через особливу геології Марса гігантські вулкани в регіоні Тарсиса могли пробитися вгору до озону, що призвело б до окислення мінералів в сухих умовах. Після цього вони б спустилися на схили, де викликали каталіз хімічних реакцій, які дали початок життя.

Швидке і прохолодне переміщення

Якщо життя з’явилася на Марсі, йому потрібно було б якось потрапити на Землю. Щоб це довести, Кіршвінк взяв марсіанський метеорит, що містить гранули намагніченого матеріалу. Його команда нагріла ці гранули і з’ясувала, що вони починають втрачати свою магнітну орієнтацію при температурі близько 40 градусів Цельсія, що говорить про те, що під час подорожі з поверхні Марса на Землю температура не піднімалася вище цієї.

Моделювання, показує, як це могло трапитися. Якщо великий метеорит впав би на поверхню Марса, він пробив би кору і викликав вибуховий випар матеріалів. Враховуючи відносно слабку гравітацію Марса, такий вибух міг би підняти уламки з поверхні планети, не піддаючи їх надмірному нагріванню і впливу ударної хвилі. Орбітальні моделі показують, що уламки почали б прибувати на Землю протягом дев’яти місяців.

Що стосується входу в земну атмосферу, Кіршвінк говорить, що зовнішні шари цих порід будуть випаровуватися при високих температурах таким чином, що захистять нутрощі, немов абляціонний тепловий щит, який використовується на космічних апаратах. Що в результаті? Швидкий, безпечний і прохолодний спосіб доставки будь-яких мікробів на Землю.

Магніти: як вони утворилися?

Надійні докази того, що життя прилетіла на Землю, мають дуже незручну історію. Ще в 1996 році кілька дослідників NASA оголосили про те, що знайшли натяк на вуглецеві відкладення всередині марсіанського метеорита, але ці результати були зустрінуті з широкою посмішкою скепсису, тому дослідники «придумали», як такі форми могли б утворитися природним шляхом.

Кіршвінк, загалом і в цілому, дотримується громадської думки, але посилається зовсім на інше: магнетит. Різні форми земного життя, від бактерій до птахів, створюють ланцюжки магнетитових структур, які допомагають їм орієнтуватися в магнітному полі. Кіршвінк думає, що знайшов практично такі ж структури в метеориті, який з’явився на Марсі.

На відміну від відкладень вуглецю, Кіршвінк вважає, що такі кластери магнетиту не можуть сформуватися в природних умовах – серед інших причин, вони занадто чисті. Як правило, магнетит включає матеріал з навколишнього середовища, в якій формується, а у цих структур не було ніяких ознак забруднення. Таким чином, вважає Кіршвінк, Марс все ще посилає ознаки життя на Землю.

Давайте все складемо

Навіть Кіршвінк зізнався, що думка про те, що життя зародилося на Марсі, сильно залежить від того, яка хімія потрібна вам для того, щоб дати початок життя. Аргументи на користь марсіанського походження переконливіші, якщо ви визнаєте, що для формування першої біохімії потрібні мінерали типу боратів. Якщо у вас «своя хімія», Марс не так вже і необхідний.

Насправді, знаходяться люди, що пропонують свої хімічні реакції, наприклад, освіта повноцінної цукрових бази за допомогою ціаністого водню. І рибоза в якості проміжного етапу зовсім не потрібна.

Кіршвін привів досить переконливі доводи того, що мікроби приїхали на космічному паровозі з Марса на Землю. Але нам потрібні більш вагомі докази, перш ніж повністю вірити в те, що життя зародилося на Марсі.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button