Здоров'я

Аспірин підвищує виживаність при раку голови і шиї

Дослідження вчених з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско показало, що регулярне використання ліків загального типу, таких як Аспірин і Ібупрофен, може значно покращити виживаність пацієнтів з раком голови і шиї. Згідно з отриманими даними, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) підвищили загальну п’ятирічну виживаність з 25% до 78% у пацієнтів, що мали змінений ген, відомий як PIK3CA. Показники виживаності пацієнтів, чий ген не був змінений при наявності раку, не змінилися.

Це перше дослідження, яке продемонструвало значну клінічну перевагу регулярного застосування НПЗП у пацієнтів з раком голови і шиї, що мають мутації в гені PIK3CA. Дана робота може вказувати на чітку біологічну причину застосування терапії НПЗП при певних випадках захворювання, стверджують експерти.

«Нами було встановлено, що використання НПЗП може значно поліпшити результати виживаності не тільки для пацієнтів з раком голови і шиї, але і для пацієнтів з іншими видами раку, що характеризуються мутаціями гена PIK3CA», – говорить професор Дженніфер Р. Грандіс.

При плоско клітинному раку голови і шиї ген PIK3CA є найбільш часто зміненим онкогеном, причому 34% всіх пухлин несуть мутації, які активують ген PIK3CA. При раку голови і шиї, пов’язаному з вірусом папіломи людини, ген PIK3CA мутує більш ніж у половині пухлин. Плоскоклітинний рак голови та шиї є складним злоякісним новоутворенням з поганим прогнозом – п’ятирічна виживаність становить близько 45%.

У новому дослідженні фахівці розглянули 266 пацієнтів, у яких пухлини були видалені хірургічним шляхом. В цілому, 28% оцінених пухлин мали зміну гена PIK3CA. Вчені виявили, що регулярне використання НПЗП протягом як мінімум шести місяців забезпечувало помітне поліпшення виживаності у пацієнтів, у яких був мутований ген PIK3CA. Однак, пацієнти без змін в гені PIK3CA не почували себе краще, беручи НПЗП. Медики припустили, що НПЗП, ймовірно, блокували зростання пухлини, зменшуючи вироблення запальної молекули, званим простагландинам E2.

Кнопка «Наверх»