Всесвіт

Астрофізики зафіксували рекордно потужні гамма-сплески

Відразу дві американські орбітальні обсерваторії Swift і Fermi зареєстрували два потужних гамма-сплески, які дійшли до нас з околиць Всесвіту. Результати опубліковані в трьох статтях в журналі Nature.

Вчені припускають, що гамма-сплески виникають в останню мить перед смертю великих зірок. Коли вони помирають, сила тяжіння чорної діри, породжуваної ними, виявляється настільки високою, що останки світил не розлітаються по довкільному простору, а зливаються в один диск.

Частину поглине чорна діра, а залишки розганяються до швидкості світла і вириваються потужним потоком заряджених частинок у вигляді пучків матерії. У цей момент загибелі зірки виривається потужний потік енергії, що Сонце і інші невеликі зірки виробляють за весь час свого існування.

Невідомо, що розганяє і закручує матерію в подібні пучки. Дослідники, спостерігаючи за найбільш потужними гамма-спалахами, обчислюють точні відстані до джерел космічних катаклізмів.

Як зазначає астрофізик з Німецького синхротронного центру DESY Констанція Саталеска, спостереження ускладнювало те, що атмосфера Землі поглинає майже всі сліди гамма-випромінювання — вони просто не доходили до телескопів. Тому спостереження за такими явищами велися з орбітальних обсерваторій, а також американського супутника Wind.

9 листопада телескоп NASА зафіксував незвичайний сигнал. За даними фахівців, за 20 секунд вивільнилося стільки ж енергії, скільки Сонце виробляє за 10 днів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button