Всесвіт

Подивіться, як закручуються пилові кільця навколо чорної діри

На фотографіях обсерваторії Чандра НАСА видно, як кільця пилу формуються навколо чорної діри.

Рентгенівські знімки гігантських кілець показують, як в нашій галактиці розподіляється пил: вона не схожа на побутовий пил, а скоріше виглядає як дим з крихітних твердих частинок.

Чорна діра на знімку – це частина подвійної системи V404 Cygni: вона знаходиться приблизно в 7,8 тис. світлових років від Землі. Чорна діра активно притягує частинки зірки-компаньйона. Цей пил світиться в рентгенівських променях, тому астрономи називають ці системи «подвійними рентгенівськими променями».

5 червня 2015 астрономи через телескоп Svift виявили спалах рентгенівських променів від системи V404 Cygni. Через вибух утворилися кільця високої енергії, інакше кажучи, світлове відлуння. Світлове відлуння навколо V404 Cygni виникло, коли спалах рентгенівських променів з системи чорних дір відбилося від пилових кілець, що знаходяться між V404 Cygni й Землею.

Пилові кільця розповідають астрономам не тільки про поведінку чорної діри, а й дають інформацію про те, що відбувається між V404 Cygni й Землею. Наприклад, діаметр кілець показує відстані до проміжних пилових хмар, від яких зрикошетило світло. Якщо хмара знаходиться ближче до Землі, то кільце здаються більшими, і навпаки.

Дослідники також використовували кільця для дослідження властивостей самих пилових хмар. Вони порівняли їх рентгенівські спектри, тобто яскравість рентгенівських променів в діапазоні довжин хвиль, з комп’ютерними моделями пилу різного складу. Різні склади пилу можуть призвести до того, що рентгенівські промені просто поглинуть, тому телескоп не зможе передати інформацію.

Команда визначила, що пил на знімку швидше за все, складається з суміші графітових і силікатних зерен. Крім того, щільність пилових хмар неоднакова, хоча попередні дослідження припускали, що це не так.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button