Всесвіт

Астрофізики знайшли «серцебиття» чорної діри

Астрофізики розповіли про відкриття гамма-випромінювання, яке випускається від мікроквазарів SS 43. Взаємодія між такими різними й далекими об’єктами вчені спостерігають вперше.

Астрономи виявили загадкові ультраяскраві спалахи на відстані 15 тис. світлових років від Землі. Вони стають яскравішими раз в 162 дні, що синхронізоване з обертанням чорної діри, яка входить до складу мікроквазарів SS 43. Це може означати, що між цими об’єктами є зв’язок. Якщо астрономам вдасться це довести, то це вплине на вивчення інших фундаментальних космічних процесів.

Дослідники відзначили, що механізм цих спалахів «кидає виклик очевидним інтерпретаціям і є несподіваним, якщо виходити з раніше опублікованих теоретичних моделей». На їхню думку, «SS 433 продовжуватиме дивувати астрономів і в майбутньому.

“Матеріал, перш ніж впасти в чорну діру, накопичується в акреційному диску, як вода у вирі над зливом ванни. Але частина цієї речовини не падає туди, а вистрілює в протилежному напрямку. Можливо, це і є пояснення походження цих спалахів,” –  твердить Цзянь Лі, співробітник Німецького електронного синхротрона DESY

Раніше такі процеси вчені спостерігали тільки для квазарів з чорними дірами в мільйони сонячних мас в їх центрах; при цьому вони викидають струмені на десятки тисяч світлових років в космос. У разі SS 433 вчені вперше зафіксували періодичне гамма-випромінювання, що випускається мікроквазарами.

Астрономи вже знають, що SS 433 складається з гігантської зірки, маса якої приблизно в 30 разів перевищує масу Сонця, і чорної діри з масою від 10 до 20 сонячних, яка висмоктує речовину з гігантської зірки.

Для подальших висновків вчені повинні побудувати моделі і зробити спостереження. Поки вони формують список теорій, які потрібно буде підтвердити або спростувати.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button