Всесвіт

Астрофізики не знайшли темну матерію у карликових галактик

Результати спостережень за карликовими галактиками суперечать постулатам стандартної космологічної моделі.

Фото: скупчення Печі. Фото: ESO, Aniello Grado, Luca Limatola

Астрофізики з Боннського і Сент-Ендрюського університетів вивчили поведінку карликових галактик скупчення Печі. Результати показують, що навколо цих галактик немає ореолів темної матерії, передбачених стандартною космологічною моделлю (CDM). Реальні спостереження відповідають альтернативній науковій гіпотезі-теорії MOND.

Карликові галактики – це маленькі, слабкі галактики, які зазвичай можна знайти в скупченнях галактик або поруч з більшими галактиками. Через це на них може впливати гравітаційний вплив їх більших супутників. Скупчення печі – одне з найближчих до Землі — розташоване на відстані близько 62 млн світлових років. Воно багато населене карликовими галактиками.

Недавні спостереження показують, що деякі з цих “карликів” здаються спотвореними, як ніби вони були збурені навколишнім середовищем скупчення. Астрофізики розрахували на основі стандартної космологічної моделі очікуваний рівень збурення галактик, який залежить від їх внутрішніх властивостей і відстані до потужного гравітаційного центру скупчення. Отримані дані вчені порівняли зі змінами, які видно на оглядових фотографіях, зроблених телескопом VLT Європейської південної обсерваторії.

Галактика NGC1427A-один з “карликів” скупчення. Зображення: ESO

Результати спостережень не відповідали розрахункам. Якщо використовувати стандартну космологічну модель, то гравітаційний вплив від центру скупчення вже давно повинно було розірвати карликові галактики. Для порівняння вчені спробували змоделювати поведінку галактик з точки зору альтернативної теорії MOND. На їхнє здивування, виявилося, що ця теорія повністю пояснює спостережувані спотворення «карликів».

“Ми не були впевнені, що карликові галактики зможуть вижити в екстремальних умовах скупчення галактик в MOND через відсутність в цій моделі захисних ореолів темної матерії, але наші результати показують чудову відповідність між спостереженнями і очікуваннями MOND щодо рівня спотворення «карликів» печі”, – говорить Індраніл Банік, співавтор дослідження з Сент-Ендрюського університету

Згідно зі стандартною космологічною моделлю, переважна більшість галактик оточена ореолом з частинок темної матерії. Це гало невидиме, але його маса надає сильне гравітаційне тяжіння на сусідні галактики. У тому числі воно повинно захищати галактики від дії зовнішніх гравітаційних сил.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments