Всесвіт

Астрофізики спостерігали вибух рідкісної наднової. Вона “викинула” в космос майже два Сонця

Результати спостереження за рідкісним типом наднових пояснюють їх походження.

Міжнародна група дослідників провели спостереження в оптичному та інфрачервоному діапазоні за надновою SN 2022ann. Вона належить до рідкісного типу Icn. Результати, представлені в препринті наукової публікації, говорять про те, що такі вибухи відбуваються тільки в подвійних зоряних системах.

Спостереження показують, що в оптичних спектрах випромінювання SN 2022ann відразу після вибуху переважають вузькі вуглецеві і кисневі сліди зі швидкостями поглинання близько 800 км/с. Це повільніше, ніж у інших наднових такого типу, і нижче швидкості втечі компактної масивної зірки, необхідної для запобігання сильного викиду водню. Дослідники вважають, що зірка-прародителька SN 2022ann була «роздута» в результаті спалаху і вийшла з гідростатичної рівноваги перед вибухом.

Дослідження показало, що SN 2022ann має унікальну постійну яскравість у перші моменти часу після вибуху та відносно швидке зниження червоних смуг пізніше після цього плато. Грунтуючись на болометричній кривій світла SN 2022ann, дослідники оцінюють масу її викиду на рівні 1,73 маси Сонця.

Дані спостережень за надновою SN 2022ann. Зображення: Kyle Davis et al., arXiv

За словами астрофізиків, всі результати показують, що потрібна подвійна зірка-компаньйон, щоб адекватно відокремити прабатька перед вибухом і створити низькошвидкісний потік, такий як в SN 2022ann. Вони додали, що рідкість наднових типу Icn може свідчити про те, що вони створені на короткому або незвичному етапі еволюції двійкових зоряних систем.

Наднові – це яскраві і потужні зоряні вибухи. Більшість наднових представляють один з двох варіантів: I і II типи. Вони відрізняються тим, що в спектрах випромінювання першого типу відсутній водень.

Наднова типу Icn – це екстремальний підтип наднової з розірваною оболонкою. Всього відомо п’ять таких вибухів. Випромінювання цього типу містить сильні вузькі лінії кисню і вуглецю, але слабкі або відсутні лінії водню і гелію. Крім того, світіння цього типу наднових містить ознаки навколозоряної взаємодії. Незвичайний спектр протягом довгих років ставив у глухий кут вчених, які намагалися пояснити природу вибуху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button