Всесвіт

«Вебб» вивчив структуру наднової, що вибухнула 36 років тому

Команда космічного телескопа «Джеймс Вебб» опублікувала результати спостереження за надновою SN 1987A, розташованої на відстані 168 тис. світлових років від Землі в Великій Магеллановій Хмарі. Знімки показують, як наднова розвивається з плином часу.

SN 1987A — одна з найбільш відомих і вивчених наднових на небі. З моменту відкриття в лютому 1987 року астрономи досліджували цей об’єкт на різних довжинах хвиль від гамма-променів до радіохвиль.

Наднова SN 1987A. Фото: NASA, ESA, CSA, M. Matsuura ( Cardiff University ), R. Arendt ( NASA’s Goddard Spaceflight Center & University of Maryland, Baltimore County ), C. Fransson ( Stockholm University ), J. Larsson ( KTH Royal Institute of Technology ), A. Pagan ( STScI )

Для нового спостереження дослідники використовували камеру ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) «Вебба». У центрі знімка видно матеріал, викинутий під час вибуху наднової. Він формує структуру, що нагадує замкову щілину. Ця область заповнена щільними грудками газу і пилу. Навіть ближнє інфрачервоне світло, яке виявляє Уебб, не проникає крізь цю завісу, утворюючи темну «дірку» в замковій щілині.

Яскраве екваторіальне кільце оточує внутрішню замкову щілину, утворюючи смугу навколо центру, що сполучає два слабких зовнішніх кільця в формі пісочного годинника. Екваторіальне кільце, що утворилося з матеріалу, викинутого за десятки тисяч років до вибуху наднової, містить яскраві гарячі точки, що з’явилися в результаті зіткнення з ударною хвилею вибуху.

Центральну область і екваторіальне кільце показували в менших деталях і інші телескопи. Але «Вебб» виявив додаткову структуру в цьому залишку наднової — невеликі серповидні утворення. Ці півмісяці — частина зовнішніх шарів газу, викинутих в результаті вибуху, вважають вчені.

Анотоване зображення наднової SN 1987A. Фото: NASA, ESA, CSA, M. Matsuura ( Cardiff University ), R. Arendt ( NASA’s Goddard Spaceflight Center & University of Maryland, Baltimore County ), C. Fransson ( Stockholm University ), J. Larsson ( KTH Royal Institute of Technology ), A. Pagan ( STScI )

Яскравість «півмісяців» може бути ознакою оптичного явища, що виникає при перегляді розширювального матеріалу в трьох вимірах. Під певним кутом огляду створюється враження, що в цих двох півмісяцях більше матеріалу, ніж може бути насправді.

Незважаючи на десятиліття досліджень, астрономи розкрили не всі таємниці SN 1987A, особливо пов’язані з нейтронною зіркою, яка повинна була утворитися після вибуху наднової. «Вебб» продовжить спостереження за системою і її змінами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button